Hazine Ve Maliye Bakanı: İstikrar Ve Dayanıklılık Artıyor! Hazine Ve Maliye Bakanı: İstikrar Ve Dayanıklılık Artıyor!

Sıfır araç piyasasında yaşanan hareketlilik son olarak ikinci el otomobillerde de görüldü. 7 Temmuz alarmı devam ederken sıfır araçlar için yürürlüğe girecek olan 'Genel Güvenlik Yönetmeliği' (GSR) regülasyonun, uygun donanımlara sahip olmayan araçların satışının durdurulma kararı piyasada büyük yankı uyandırdı. Sıfır araçlarda yaşanan fiyat gerilemesi ikinci el otomobil piyasasına da sıçradı.

'Araç Fiyatları Son Bir Yılda Yüzde 30 Geriledi'

Araç bayilerinde hızlı bir kampanya furyası başlarken piyasalarda yaşanan fırsatçılığın önüne geçilmeye başlandı. Aynı zamanda fiyatlardaki hızlı düşüşle birlikte sıfır araç fiyatları 800 bin TL'ye kadar geriledi. Hal böyle olunca ikinci el araçların fiyatları da son bir yılda yüzde 30 geriledi.

Sektöre Yeniden Adım Atıldı, Yatırım Aracı Haline Geldi

Sabah'ta yer alan habere göre, sektör temsilcilerinden edinilen bilgiye göre ikinci el araç fiyatlarındaki düşüş ve satışlardaki durgunluk sebebiyle Türkiye genelinde binlerce galeri kepenk kapattı. Sonrasında otomobil piyasasının bir yatırım aracı haline gelmesiyle galericilerin yeniden sektöre adım attığını belirtti.
Temmuzun yaklaşmasıyla birlikte yapılan kampanya ve indirimler hem otomobil piyasasını etkiledi hem de daha fazla talebin oluşmasına sebep oldu.

'8 Temmuz Sektör İçin Çok Kritik Bir Tarih'

OTOMERKEZİ.NET CEO'su Muhammed Ali Karakaş, yüksek faiz oranları ve yüksek stok maliyetleri nedeniyle ikinci el piyasasının patlak verdiğine değindi. Aynı zamanda 8 Temmuz'un kritik bir tarih olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:
"Markalar şimdi arka arkaya sıfır araç kampanyası yapıyor. Eğer ellerindeki stokları bitiremezlerse 8 Temmuz'dan itibaren ellerindeki araçlar için plaka alıp bunu ikinci el piyasaya sürecekler. Bu durum da ikinci eldeki araç sayısını artıracaktır. O nedenle 8 Temmuz sektör için çok kritik bir tarih."

'Enflasyon Ortamında Bu Artış Çok Düşük Kaldı'

CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ise son dönemde sıfır araçlarda yapılan güçlü kampanyalar nedeniyle tüketici talebinin bu alana yöneldiğini söyleyerek "1 yılda sıfır araçların fiyatları genel ortalamada yüzde 17 arttı. Enflasyon ortamında bu artış çok düşük kaldı. O nedenle talep sıfıra kaydı. Bu yılın ilk 5 ayında binek ve hafif ticari toplam 480 bin araç satıldı"

Kaynak: Haber Merkezi