İktidar tarafından kamuda tasarrufu sağlamak amacıyla önemli kararlar ve kısıtlamaları içeren bir genelde ilan edildi. Bu genelge Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan kamuda tasarruf paketi genelgesinde kamu kurumlarında yabancı menşeli araç kullanımı ciddi bir şekilde kısıtlandı. Bazı durumlarda ise tamamen yasaklandı.

M E H M E T S I M S E K

İşte Kamuda Tasarruf Paketi Kapsamında Alınan Tedbirler;

-Yerli Araç Kullanım Zorunluluğu: Genelgede belirtilen makam ve hizmetler dışında, hibe dahil olmak üzere yabancı menşeli taşıt kullanımı yasaklandı. Yabancı menşeli taşıtların kullanımına izin verilen durumlarda ise en az yüzde 40 yerli katkı payı şartı getirildi.

- Taşıtların Tasfiye Edilmesi: İhtiyaç fazlası kullanılmayan taşıtlar, tasfiye edilmek veya ihtiyacı olan kamu kurumlarına devredilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirilmesi.

- Yeni Araç Alımı Yasağı: Kamu kurumlarına 3 yıl süreyle yeni taşıt alımı yasaklandı. Bu yasağa savunma ve güvenlik hizmetleri için ihtiyaç duyulan taşıtlar, ambulanslar ve itfaiye araçları dahil edilmedi.

Kayseri’de AVM’ler Bayram’da Açık Olacak Mı? Kayseri’de AVM’ler Bayram’da Açık Olacak Mı?

- Elektrikli Araç Teşviki: Kamu taşıtlarının yerli ve milli elektrikli taşıtlarla (TOGG) değiştirilmesi teşvik edildi. Bu amaçla, mevcut taşıtların tasfiye edilmesi şartıyla elektrikli araçların satın alınmasına izin verildi.

-Verimli Araç Kullanımı: Hizmet aracı olarak kullanılan taşıtlar, resmi hizmetlerin yerine getirilmesi amacıyla, mümkün olduğu ölçüde güzergah birleştirmesi yapılarak kullanılacak. Araçların verimli kullanımı plaka bazında takip edilecek ve düzenli olarak kayıt altına alınacak.

- Makam Aracı Sınırlamaları: Belediye başkanları, belediye genel sekreterleri ve genel müdürlerin makam aracı kullanımına sınırlama getirildi. Makam araçlarını kullanacak kişiler, sadece evleriyle görev yerleri arasında gidiş gelişlerinde kullanabilecekler.

Togg 2

Yeni alınan bu kararla yerli ve milli elektrikli araç TOGG’un kullanımının teşvik edilmesi, hem ekonomik destek hem de yerli otomobil sektörünün desteklenmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi