İstanbul Havalimanı’nda bir kargo uçağının iniş takımlarının bozulması nedeniyle pilot uçağı gövdesi üzerine indirdi. Uçağın iniş takımlarındaki arıza nedeniyle pilotun böyle bir yöntem izlediği ortaya çıktı.
Uçağın sürüklendiği anlar, kameralara yansıdı. 

‘Beni de Öldürecekler’ Diyen Ayşe Ateş’le İlgili Şok Gelişme ‘Beni de Öldürecekler’ Diyen Ayşe Ateş’le İlgili Şok Gelişme

FX6238 Fransa/İstanbul kargo seferi yapmakta olan Fedex Havayolları'na ait kargo uçağının gövde üzerinde pistte ilerlemesi, sürtünmeden kaynaklı kıvılcım oluşurken, havayolu personeli ve çevredekiler için korku dolu anlar yaşandı.

İstanbul Havalimanı’nda Kargo Uçağı Gövdesi Üzerine İniş Yaptı! (3)

Kazada Ölen Yada Yaralanan Yok!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Havalimanına iniş yapan uçağa Havalimanı Kurtarma ve Yangınla mücadele Servisi ekipleri (ARFF) tarafından müdahale edilmiş olup, pist notamlanmıştır. Kazada ölen ya da yaralanan olmamıştır. Başkanlığımız tarafından uzmanlar görevlendirilerek araştırma ve inceleme çalışmaları başlatılmıştır” denildi.

İki Pilotun Tahliyesi Gerçekleştirildi!
Herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığı bilgisini paylaşan Bakan Abdulkadir Uraloğlu, “Paris'ten İstanbul Havalimanı'mıza sefer yapan Boeing-767 tipi kargo uçağı ön iniş takımlarının açılmaması sonucu pistimize iniş yapmıştır. Pilotun ön iniş takımının açılmadığı ile ilgili bilgi vermesi üzerine hemen kuleden kendisiyle irtibata geçilmiştir.

İstanbul Havalimanı’nda Kargo Uçağı Gövdesi Üzerine İniş Yaptı! (4)

Havalimanı görevlilerimiz, uçağın ön iniş takımının açılmadığını teyit ettikten sonra gerekli yangın söndürme, acil müdahale ve sağlık ekiplerimizi hazır bulundurarak söz konusu uçağın havalimanımıza inmesini sağlamıştır. Görevli arkadaşlarımızın başarılı yönlendirmeleriyle uçak gövdesi üzerine sorunsuz bir iniş gerçekleştirmiştir. İki pilotun tahliyesinden sonra sağlık durumları kontrol edilmiş; herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Olayın meydana geldiği İstanbul Havalimanı 16R pisti geçici olarak saat 15.00'e kadar uçuşa kapatılmıştır. Sürece ilişkin gerekli teknik incelemelerimiz de devam etmektedir. İvedi olarak olaya müdahale eden tüm ekiplerimizi kutluyor; herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı’nda Kargo Uçağı Gövdesi Üzerine İniş Yaptı! (1)

371 Metre Gövde Üstünde İlerledi!
İstanbul Havalimanı İşletmesi İGA Hava Tarafı Operasyon Direktörü Ozan Karakış, "Hidrolik arızası sebebiyle burun iniş dikmesini açamaması sebebiyle bir kargo uçağı, 1-6 sağ pistimize acil iniş gerçekleştirdi. Uçak, pistimizin üzerine iniş yaptıktan sonra ana iniş takımları üzerinde belli bir noktadan sonra uçağı gövde üzerinde bırakıp çok başarılı bir şekilde yaklaşık 371 metre gövde üzerinde ilerleyerek, pistte tam merkez noktada kaldı" dedi.

Kaynak: DHA