Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Bursa Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen Yenilikçi Yapı Zirvesi'ne katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Moriwaki, küçÜk yaşta deprem eğitiminin verilesi ve depreme dayanıklı binalar yapılması konusunda uyarılarda bulundu.

Konuşmasında İstanbul'da meydana gelen depremlere değinen Yoshinori Moriwaki, "1766 yılında 7,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu depremler tekrar tekrar geliyor. İstanbul'u etkileyen 1509 yılındaki depremden 257 yıl sonra 1766 yılında meydana geldi. 1766 yılındaki depremin üzerinden ise 258 yıl geçti" dedi.

Bakan Çileden Çıktı! Sorulan Soruya Sinirlenip, Mikrofonu İtti Bakan Çileden Çıktı! Sorulan Soruya Sinirlenip, Mikrofonu İtti

'Binalarımızın Bir An Önce Depreme Hazırlanması Gerekiyor'

Büyük depremlerin 250 senede bir gerçekleştiğinin görüldüğünü söyleyen Moriwaki, "Fay hatlarının enerjisini biriktirdiğini görüyoruz. Artık hazır olmamız gerekiyor. Depremin gelmeyeceğini söyleyen iki hoca var ama bizim kendimizin de binalarımızın da bir an önce depreme hazırlanması gerekiyor" diye konuştu.

'Çanakkale Tarafının da Tehlikeli Olduğunu Söyleyebiliriz'

Çanakkale’de meydana gelen depremlere değinen Moriwaki, "Çanakkale'de 2024 yılında 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu bölgede günde 20-30 küçük deprem oluyor ama ileride büyük bir deprem olabilir. Çanakkale tarafının da tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yaşanan küçük depremler olabilecek büyük depremlerin önüne geçmiyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi