Bugün Tokat’ın Sulusaray ilçesinde saat 18:13 sıralarında deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) yaptığı açıklamada depremin 5.6 büyüklüğünde olduğunu kaydetti. Sarsıntı çevre illerde de hissedildi. Depremin hisseden iller arasında Sivas, Kayseri,Yozgat, samsun, Çorum ve diğer çevre iller yer aldı. Sulusaray ilçesinin Buğdaylı köyünde bazı evlerin yıkıldığı açıklandı.

'İlk Deprem Öncü Depremdi'

Flaş Gelişme! Suç Örgütü Üyesinin Firari Gizli Tanığı Yakalandı! Flaş Gelişme! Suç Örgütü Üyesinin Firari Gizli Tanığı Yakalandı!

Korkutan deprem sonrasi birçok deprem bilimci kritik açıklamalarda bulundu. Jeolog Gökhan Issız’da deprem hakkında açıklama yaptı.

Issız X sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “Arkadaşlar sabah bahsetmiştim. Tokat Sulusaray’da 5,6 büyüklüğünde deprem oldu. İlk deprem öncü depremdi. Bu orta büyüklükte bir deprem. Geniş alanda hissedilmiştir” ifadelerini kullandı.

'Deprem Spekturumları Veya Frekans'

Issız sonrasında yaptığı paylaşımda ise “ ‘Deprem spekturumları veya frekans’ karşılık veren grafiktir. Kütlesi ve rijitliğine bağlı bir parametre olmasıdır. Farklı periyodlara sahip tek serbestlik dereceli sistemleri göz önüne almak, rijitlikleri ve kütleleri farklı tek serbestlik dereceli sistemler için hesap yapmayı sağlar” ifadelerine yer verdi.

'Buna Benzer Ataklar Yaşayabiliriz'

Jeolog Gökhan Issız daha önce yaptığı paylaşımda Tokat'ta gerçekleşen depreme değinerek şu ifadeleri kullanmıştı:

"KAF'dan ayrılarak Güney Batı ya Doğru Anadolu’ya giren kollar mevcuttur. Levha içi faylardır. Bunlardan Tokat da bulunan Buğdaylı fayında 4.8M bir deprem meydana geldi. Unutmayalım 6 Şubat depremleri levha içinde deformasyonlara sebep olmuştur. Bu depremler normaldir. Ancak; Kelkit Havzası deprem üreten bir mekanizmadır. Bununla barışık şekilde yaşamak zorundayız. Gerekli tedbirleri aldığımızda depremden de korkmamış oluruz. Tokat ile Erzincan arasında da buna benzer ataklar yaşayabiliriz. Geçmiş olsun"

Kaynak: Özel Haber