Dün saat 22:50 sularında Çanakkale Gökçeada'da 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrası uzmanlardan açıklama gecikmedi. Deprem Uzmanı Ramazan Demirtaş deprem sonrası 10 Mayıs 2014 günü Gökçeada’da meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremi hatırlatarak “Anormal bir durum yok” dedi.

Deprem Kısa Süreli Paniğe Neden Oldu

Dün Çanakkale’de meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremi AFAD son dakika olarak duyurdu. Yerin 15 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem çevrede kısa süreli bir paniğe sebep olurken deprem uzmanlarından vatandaşın yüreğine su serpecek açıklamalar gelmeye başladı. 

Özhaseki Gitti, Yardımcıları Görevden Alındı! İşte Cumhurbaşkanlığı Kararları Özhaseki Gitti, Yardımcıları Görevden Alındı! İşte Cumhurbaşkanlığı Kararları

‘Anormal Bir Durum Söz Konusu Değil’

Uzman jeolog Ramazan Demirtaş X sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamada, anormal bir durumun söz konusu olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Ecemiş Fay Zonu'nun GB ucunun 43 km güneybatısında 3-5 km uzunlukta kısa bir kırık üzerinde olan sıradan bir küçük deprem. Anormal bir durum söz konusu değil. Bu kesimde birçok KB-GD ve KD-GB gidişli birkaç km uzunlukta kısa kırıklar var. 3-Büyük bir deprem üretecek uzun bir fay bulunmamaktadır. 4- Korku depremi üreten "Dikkat edilmeli" gibi açıklama yapanları dikkate almayın” 

‘Boşuna Dışarıda, Parklar ve Arabalarda Sabahlamayın’

Demirtaş ardından yaptığı paylaşımında ise, tedirgin eden açıklamaların dikkate alınmamasını söyleyerek, “Bu tür açıklamalar yapanlar deprem bilimci değildir. Halkı tedirgin eden bu tür açıklamaları dikkate alarak, boşuna dışarıda, parklar ve arabalarda sabahlamayın. Bu tür açıklama yapanlar hakkında Dezenformasyon yasası 217/A maddesini istinaden suç duyurunda bulunabilirsiniz” dedi.

Kaynak: Özel Haber