Kayseri Türkiye’deki riskli deprem bölgeleri arasında yer alıyor. MTA’ya göre risk haritasında 3. Sırada yer alan Kayseri’de yaşanabilecek afetler hakkında birçok vatandaş bilgi ve önlem almak istiyor. 

Tehdit altında olan Kayseri için merak edilen sorular ise Kayseri Jeoloji Mühendisleri Odası eski Başkanı Adnan Evsen’e soruldu. Adnan Evsen bu konu hakkında belirttiği mahalle ve fay hatlarıyla ilgili bilgi verdi. 

Hergün Soruları Yanıtlıyor

Deprem Uzmanı: 54 Yıllık Deprem Bilimci Olarak Böyle Bir Şey Beklemiyorum Deprem Uzmanı: 54 Yıllık Deprem Bilimci Olarak Böyle Bir Şey Beklemiyorum

Deprem hakkında önemli bilgileri paylaşan Evsen vatandaşların deprem sorularını yanıtladı. Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen, yaptığı çalışmalar çerçevesinde soruları araştırarak ve teyit ederek her gün gelen onlarca soruyu yanıtlıyor. Evsen vatandaşların deprem hakkında merak ettiklerini cevaplandırırken aynı zamanda yaptığı çalışmalar kapsamında ortaya çıkardığı fay haritalarını paylaşıyor.

'Tamamı Yumuşak Zemin'

Kayseri’de yaşayan bir vatandaş, Adnan Evsen’e Yunusemre mahallesi hakkında bir soru yöneltti. Yunusemre Mahallesi İkraam Sokak bölgesinin Kocasinan zeminini hakkında konuşan vatandaş fay hattına yakınlığını ne derece olduğunu sordu.

Evsen bu soru karşısında  “Yunus emre Mahallesinin tamamı yumuşak zemin. Erkilet Fayına ve Erciyes Fayına 7 km mesafede yer almaktadır” şeklinde yanıt verdi. 

'Erciyes Fayı Geçmektedir'

Adnan Evsen kendisine sorulan Talas sorusuna ise “Talas Dimrit sokak ve yakın civarı kayalık alan üzerinde yer almaktadır. Dimrit sokağın 450 m güneydoğusundan Erciyes Fayı geçmektedir” diye yanıt verdi.

'Temel Açısından Sorunlu Değil'

Evsen Selçuklu Mahallesi Konakcık sokak hakkında sorulan soruya da yanıtlamayı ihmal etmedi. Evsen mahallenin zemin durumu hakkında “Selçuklu mahallesi genellikle kayalık alan. Temel açısından sorunlu değil. Evler nasıl yapıldı bilemem” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi