İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Suriyelilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Vatandaşların bu konuda kendilerine dert yandığını kaydeden Milletvekili  Ataş, ‘Yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahip Kayseri’de 150 binin üzerinde sığınmacı bulunmaktadır. Sığınmacıların işgali altındaki mahallelerde suç oranları tırmanırken huzursuz olan Kayserili hemşehrilerim yıllardır huzurla oturdukları mahallelerden taşınmaktadır’ diye konuştu.

Milletvekili Dursun Ataş, ‘Bugün Kayseri’de insanlar çocuğunu parka gönderemez duruma gelmiştir. Askeriyenin dev arazisine yapılan Kayseri Millet Bahçesi bugün sığınmacıların kullanımına sunulmuştur’ dedi.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Suriyelilerle ilgili yaşanan sorunlara dikkat çekti. Kayseri’de infial yaratan olay ve sonrasındaki gelişmeleri değerlendiren Ataş,  ‘Memleketim Kayseri eskiden huzur şehri olarak anılırken özellikle son günlerde sığınmacıların karıştığı olaylarla ve bunlara karşı verilen toplumsal tepkilerle gündeme gelmektedir. Yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahip Kayseri’de 150 binin üzerinde sığınmacı bulunmaktadır yani şehrimizin yüzde 10’u sığınmacılardan oluşmakta, birçok mahallede sığınmacıların çoğunluğu sağlamasıyla da gettolaşma yaşanmaktadır’ açıklamasında bulundu.

Hastaneye giden Kayserililer Mağdur oluyor

‘Sığınmacıların işgali altındaki mahallelerde suç oranları tırmanırken huzursuz olan Kayserili hemşehrilerim yıllardır huzurla oturdukları mahallelerden taşınmaktadır’ diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ‘Bugün Kayseri’de insanlar çocuğunu parka gönderemez duruma gelmiştir. Askeriyenin dev arazisine yapılan Kayseri Millet Bahçesi bugün sığınmacıların kullanımına sunulmuştur.

Eski MHP Kayseri Milletvekilinden Şaşırtan Sözler: Sağcı, Solcu Değiliz, Ortacı ve Merkezci de Değiliz! Eski MHP Kayseri Milletvekilinden Şaşırtan Sözler: Sağcı, Solcu Değiliz, Ortacı ve Merkezci de Değiliz!

Birçok aile bizlere ulaşıp devlet okullarında, çocuklarının sınıflarında Türkçe dahi bilmeyen Suriyeli çocuklar yüzünden düzgün bir eğitim alamadıklarını anlatmaktadır. Hastaneye gidenler Suriyelilerden sıra gelmediğinden bahsetmektedir. Kadın doğum hastaneleri sadece sığınmacılara çalışır hâle gelmiştir. Kayserili ilaç katkı payı, fark ücreti, muayene ücreti öderken sığınmacı tek kuruş ödemeden hastaneye gitmekte, ilacını almakta, tedavi olmaktadır’ diye konuştu.

Dursun Atas4

Kayserili esnaf Kapatıyor, Suriyeliler Yerine dükkan açıyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 2023 yılı verilerine göre Kayseri’de kepenk kapatan esnaf sayısının tam yüzde 119,4 arttığına dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, Kayserili esnaflar birer birer kepenk kapatırken, kapanan yerlere hızla Suriyelilerin dükkân açtığını söyledi.

Şehrin Yöneticileri bu işe çanak tutuyor

Kayseri’de şehrin yerel yöneticilerinin de bu duruma çanak tuttuğunu vurgulayan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ‘Türk esnafa gelince denetim üstüne denetim yapan kurumlar söz konusu sığınmacılar olunca ruhsatsız, vergisiz, denetimsiz iş yeri açmalarına sessiz kalmaktadır. Yine, kayıt dışı çalışmalarına göz yumulmasından dolayı Türk işçiler işten çıkarılıp sigortasız, vergisiz sığınmacı çalışanlar işe alınmakta; Kayserili, öz yurdunda garip, öz vatanında parya kalmaktadır. TÜİK'e göre Kayseri'de yoksulluk yüzde 14’lere dayanmışken Kayserilinin işini, evini, mahallesini elinden alan sığınmacılar bunlar yetmezmiş gibi Kayseri’nin vergileriyle yapılan devlet ve belediye yardımlarını da almaktadır’ dedi.

Provokatörlükle suçlamak kimsenin haddi değildir

‘Kayseri'de pazar gecesi başlayan olaylar tek başına bir olayın tepkisi değil, yıllardır süren bu haksızlığın, iktidarından yerel yönetimlerine kadar yapılan bu ayrımcılığın, yaşanılan binlerce olayın bir yansıması, toplumsal bir sinir boşalmasıdır’ diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şöyle konuştu: Kayseri şehri ve sağduyusuyla bilinen Kayserililer, her zaman devletinin ve milletinin yanında olmuştur.

Buradan da tüm hemşehrilerimi yine sağduyulu olmaya davet ediyorum, ancak yıllardır dolmuş koca bir şehri bu olaylardan sonra provokatörlükle suçlamak kimsenin harcı da değildir, haddi de değildir. Bu olayların müsebbibi olanlar sınırları yol geçen hanına çevirip Hudut namustur’ diyenleri tutuklayanlardır. Bu olayların provokatörleri yıllardır her yerde, her mecrada sayısız kez dile getirdiğimiz uyarılarımıza kulak tıkayanlardır.

Çok Seviyorsanız Birkaçını Evinize Alın

Vatandaşların olaylar sonrası provokatörlükle suçlanmasına da tepki gösteren Milletvekili Dursun Ataş, ‘Siz saraylarınızda, korunaklı villalarınızda, ultra güvenlikli konutlarınızda bir tane sığınmacı görmeden yaşayacaksınız, sığınmacı işgali altında yaşayan, çocuğunu dışarı bile gönderemeyen vatandaşlara da ‘Onlar ensar, misafir, provokatörlük yapmayın’ diyeceksiniz. Hadi oradan! Çok seviyorsanız birkaçını siz evinize alın. Kayseriliyi provokatörlükle suçlayanlara, uzaktan bir tane sığınmacıyla karşılaşmadan yaşayıp televizyonlarda çıkıp insan hakkı diye ahkâm kesenlere buradan sesleniyorum: Gelin, evinizi şehrimizde gettolaşan mahallelerin birine taşıyın, çocuklarınızla, eşinizle sadece bir ay yaşayın, ondan sonra konuşalım’ şeklinde konuştu.

Milletin Sabrı Tükenmiştir

Meclis’teki konuşmasında Suriyelilerin misafirliğinin artık bittiğini vurgulayan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ‘Kayserilinin de milletimizin de sabrı tükenmiştir. Bu konuya bu açıdan bakılmasında yarar olduğunu düşünüyorum’ dedi.

Muhabir: HABER MERKEZİ