1584 yılında kurulan vakıf Mustafa Germirli İmamhatip Ortaokulu'nda Ramazan Ayı süresince iftar yemeği vermeye devam ediyor. Her gün 350 kişilik yemek verilmesinin yanı sıra çeşitli yardım ve hayırlarda yapılıyor.

 Vakıf Çalışanı Mehmet Soyaslan, vakfın faaliyetleri hakkında bilgiler vererek şunları söyledi: "Nasrullahzade Vakfı; Osmanlı döneminde 1584 yılında Nasrullahzade Mehmet Efendi tarafından kurulan bir mülhak vakıftır. O günden bu güne kadar 440 yıldır vakfımız hizmetlerine devam etmektedir. Kayseri'de vakfiyemiz gereği şartlar var. Bunlar fakir ve fukaraya yardım, aşure gününde aşure yaptırmak, Yasin hatim okutturmak gibi şartları yerine getiriyoruz" dedi.

Vakıf 3

Kayseri'de Bu Haftasonu Noterler Açık Olacak Mı? Kayseri'de Bu Haftasonu Noterler Açık Olacak Mı?

Fakir ve muhtaç insanlara 1 ay boyunca yemek verip yardım ettiklerini belirten Soyaslan, "Vakıf Mütefevelisi Dr. Mehmet Köseoğlu'nun öncülüğünde hizmetlerimize devam ediyoruz. Bu sene fakir ve muhtaç insanlara 1 ay boyunca yemek veriyoruz. Onun yanında 3 bin torba 25 kiloluk un dağıtımımızı yaptık, bunu her yıl yapıyoruz.

 Kandil gecelerinde etli pilav yaparak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Altınoluk mahallesinde bulunan ve mülkiyeti vakfımıza ait Nasrullahzade Cami'nin her türlü gideri vakfımız tarafından karşılanıyor.

 Bunun haricinde yıllık 5 tane proje hafızlık orta okullarına gıda yardımı ve her türlü ihtiyaçlarına gücümüzün yettiğince yardımcı oluyoruz. Ayrıyeten diyanet tarafından verilemeyen, eksik kalan belletmenlere de belletmen ücreti vererek hayır şartlarımızı yerine getiriyoruz" diye konuştu.

Vakıf'a dışarıdan bağış almadıklarını söyleyen Soyaslan, "Nasrullahzade Vakfı dışarıdan herhangi bir bağış almamaktadır. Vakfımızın 1584 yılından kalan gayrimenkullerini günümüz şartlarında değerlendirerek elde etmiş olduğumuz gelirler çerçevesinde bu yardımları yapmaktayız.

Vakıf

 Şuan içinde bulunduğumuz bina vakfımızın bir dönem gayrimenkulü olan bir bina. 440 yıl önce vakfeden şahsın ruhuna buradan her gün dualar gidiyor. 680 tane kiracımız var, piyasa şartlarında kiraya veriyoruz. Buradan gelenlerle vakfımızın amaçları doğrultusunda hizmet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek