Ünlü Şair'in Sergisi Talas'ta Açıldı! Ünlü Şair'in Sergisi Talas'ta Açıldı!

Birbirinden değerli eserlerin yer aldığı sergi açıldığı 2 yıl öncesinden günümüze kadat tam 50 bin ziyaretçi ağırladı. Kadir gecesinde açılan sergi yaklaşık  51 bin 107 kişi tarafından ziyaret edildi.

Ziyaretçiler arasında Talas Ramazan Etkinlikleri kapsamında gelen tasavvuf müziğinin güçlü sesleri Ahmet Özhan, Halil Necipoğlu ve Mehmet Kemiksiz gibi sanatçılar da yer aldı. Sergiyi ziyaret eden sanatçılar hayranlıklarını dile getirerek Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın'a teşekkür ettiler.

Tals Sergii

Tablakaya Mahallesi’ndeki Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi’nde yer alan sergide Hz. Osman'ın okurken şehit edildiği mushaf başta olmak üzere Şeyh Hamdullah Efendi’nin II. Bayezid dönemine ait 1499’da istinsah ettiği eseri ile Ahmet Karahisari'nin Kanunî Sultan Süleyman'ın talebi üzerine ilk 220 sayfasını yazdığı ve daha sonra öğrencisi Hasan Çelebi'nin 1584-87 yıllarında tamamladığı Kur'an'ı Kerim gibi birbirinden kıymetli birçok eserlerin tıpkıbasımları sergileniyor. Ayrıca, hat sanatında kullanılan tarihi araç gereçler de sergide yer alan ürünler arasında bulunuyor.

Editör: Ülkü Şimşek