Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı 2024 yılı buğday ve arpa alım fiyatlarına tepki gösteren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, açıklanan fiyatın kabul edilebilir yanı olmadığını ifade etti.

Milletvekili Ataş, ‘Bu buğday üreticisini bitirmek, çiftçiyi gözden çıkarmaktır’ dedi ve iktidara fiyatların güncellenmesi çağrı yaptı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2024 yılı buğday ve arpa alım fiyatını açıklamıştı. Buna göre ekmeklik buğday 9.250, makarnalık buğday 10.000, arpa 7.250 TL olarak açıklandı. Açıklanan rakamlar üzerinden Ak Parti'ye yüklenen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, iktidarın çiftçiyi sahipsiz bıraktığını söyledi.

Ataş: Fiyatlar Kabul Edilemez

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ‘Çiftçinin dört gözle beklediği Buğday ve Arpa alım fiyatları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden açıklandı. Buna göre fiyatlar (TL/Ton) ekmeklik Buğday 9.250,00 TL, makarnalık Buğday 10.000,00 TL , arpa 7.250,00 TL olarak belirlendi. Ayrıca ÇKS kaydı olan çiftçilere ton başına buğdayda 1.750,00 TL, arpada ise 750,00 TL prim ödenecek.

Açıklanan bu fiyatlar ne yazık ki çiftçilerimizin beklentilerinin çok altında kalmıştır. TÜİK’e göre bile tarım ürünleri üretici fiyat endeksinin (Tarım-ÜFE) Nisan 2024'te yıllık yüzde 60,77 olduğu, maliyetlerin sürekli arttığı bir ortamda, ekmeklik buğdaya yüzde 12’lik artış yapmak, buğday üreticisini bitirmek, çiftçiyi gözden çıkarmaktır’ diye konuştu.

Milletvekili Ataş, AKP İktidarına Çağrı Yaptı

Toplumun diğer kesimlerinde olduğu gibi çiftçilerin de açıklanan bu rakamlarla enflasyon karşısında ezildiklerini, emeğinin, alın terinin hakkını alamayıp, üretemez hale getirildiğini vurgulayan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş,  bu duruma sessiz kalınamayacağını ifade etti.  

Mağdur Edilen Tüm kesimlerin Sesi Olacağız

İki Cumhurbaşkanı Bodrum'da Bayramlaştı! İki Cumhurbaşkanı Bodrum'da Bayramlaştı!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ‘Açıklanan bu fiyatlar güncellenmeli, ekmeklik buğday 15 TL taban fiyatı, 3 TL prim toplam 18 TL, makarnalık buğday 16 TL taban fiyatı, 3 TL prim toplam 19 TL ve arpa: 13 TL taban fiyatı, 1,5 prim toplam 14,5 TL olarak yeniden düzenlenmelidir’ diyerek sözlerini tamamladı.

Muhabir: KURUM BÜLTENİ