Kayseri uzun bir süre kurak dönemler yaşadıktan sonra ilk defa yağmur ve karla buluştu. Kurak bir kışın ardından ilkbaharda soğuk hava ile karşılaşan Kayseri'de bahçelerde tohum ve fidan ekimi başlamıştı. Ancak toprağın güneşle buluşmaması verimi azaltırken vatandaşlar yazın gelmesini sabırsızlıkla beklemeye başladı.

Yaz ayı yaklaşırken Kayseri'de Afrika sezonunun açılacağı ve kavurucu sıcaklıkların yaşanacağı gündeme geldi. Güneşle buluşacak olan toprak, tohum ve bitkilere daha fazla verim sağlayarak vatandaşların bahçelerinde çiçek açmasına olanak sağlayacak.

Kelek Çıkan Karpuzu İade İsteğine Pazarcı Bıçakla Karşı Çıktı! Kelek Çıkan Karpuzu İade İsteğine Pazarcı Bıçakla Karşı Çıktı!

Bazı zamanlar evlerin balkonunda veya pencere kenarında bulunan saksılara, bazen de bahçelere ekilen fasulye, domates, soğan, maydanoz, bamya, havuç gibi tohumlar, vatandaşların doğa sevgisini ve yetiştirme isteğini artırarak daha fazla tohumun ekilmesine olanak sağlayacak.

10-12 gün içinde çimlenmeye başlayan tohumlar kısa sürede fidana, ardından da bir ağaca dönüşecek. Kum, taş gibi büyük cisimlerden ayrılan tohumlar daha verimli hale getirilebilecek. Kayseri'de tohum ekme oranı hızla yükselirken uygun hava koşullarıyla birlikte bu oran daha da artacak. Tohumun içinde büyüyen vitamin ve mineral miktarı artarak tohumun bir besin deposuna dönüşmesine yol açacak.

Kaynak: Özel Haber