Ramazan bayramının gelmesiyle birlikte bayram şekeri ve misafirlere ikram edilmek üzere yapılan tatlılar Kayserili vatandaşlar tarafından tüketilmeye devam ediyor. Bayram dolayısıyla yapılan ziyaretler esnasında misafirlere ikram edilen baklava türü şerbetli tatlılar aşırı tüketim sonrasında vücut sağlığını kötü yönde etkiliyor.

Kayseri’de oldukça fazla tüketildiği görülen baklava, saray tatlısı gibi şerbetli tatlılar içerisinde barındırdığı aşırı şeker yüzünden insan sağlığına zarar veriyor. Kullanılan şeker daha çok diyabet hastalarını etkilerken sağlıklı bir vatandaşında diyabet hastası olma riskini artırıyor.

Baklava

Kayserililer Dikkat! Bu Virüs Giderek Artıyor Kayserililer Dikkat! Bu Virüs Giderek Artıyor

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre, özellikle bayram dolayısıyla tüketilen tatlıları aşırı derecede yememeleri konusunda uyardı. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda şerbetli tatlıların insan sağlığına verdiği zarar hayrete düşürdü.

Images

İçerisinde fıstık olduğunu zannettiğimiz ucuz baklavaların içerisinde boyaya batırılmış bezelye ve yer fıstığı olabiliyor. Bezelye insan sağlığına herhangi bir sorun teşkil etmese de gıda boyasına batırılmış olan yer fıstığının aşırı tüketimi insan sağlığı açısından oldukça zararlı olduğu tespit edildi.

Muhabir: Metehan Özgür