Kültepe-Kaniş-Karum Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu; Müzeler Haftası'nda vatandaşları Kültepe'yi gezmeye davet etti. Kayseri tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran ve 'Anadolu tarihini başlatan yer' olarak bilinen Kültepe Kaniş-Karum Ören Yeri de, misafirlerini bekliyor.

Vatandaşları Kültepe'ye davet eden Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; "Biliyorsunuz bizim de küçük bir müze gibi Ziyaretçi Merkezi'miz var, geçen sene açıldı. Gerçekten de güzel bir ziyaretçi merkezi oldu, bir anlamda küçük müze gibi. Hafta içleri pek kalabalık olmuyor ama hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor.

Külpete 2

 Aslında sadece Kültepe'de değil Kayseri'de 2019 yılında açılmış olan güzel bir Arkeoloji Müzesi var. Dolayısıyla o müze içerisinde çeşitli etkinlikler yapılacak. Zaten 20 Mayıs Uluslararası Müzeler günü ve haftanın açılışı da o gün Kayseri Müzesi'nde yapılacak. Şehir merkezindeki kale içerisinde bulunan Kayseri Müzesi; gerçekten hoş bir müze oldu.

Öğrenciler Ağırnas'ta Tarihi Yolculuğa Çıktı Öğrenciler Ağırnas'ta Tarihi Yolculuğa Çıktı

Sanıyorum orası çok daha kalabalık geçecek ama yine Kültepe'ye turlar yapılacak. Gelecek ziyaretçiler için hem Ziyaretçi Merkezi açık. Aynı şekilde kazı alanının tepe kısmı ve Karum kısmı dediğimiz alanda temizlik yapılıyor. Gelenlerin keyif alacağını düşünüyorum. O nedenle herkesi bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek