Bayram sabahı hafif bir kahvaltıyla güne başlanılmasını belirten Dr. Büşra Nur, "Sofranızda salam sucuk gibi işlenmiş et ve et ürünleri ile kızartmalardan ziyade sebzelere yer verin. Hızlı yemeyin, gıdaları iyi çiğneyin ve sofrada en az 20 dakika zaman geçirin" diye konuştu.

Bayramda tatlı tüketiminin sınırlı tutulmasını gerektiğini vurgulayan Dr. Büşra Nur, "Geleneksel olarak bayramda ikram edilen şeker, çikolata, baklava ve börek gibi hamur işleri kan şekerini hızlı yükseltiyor ve bunları birdenbire sık bir şekilde tüketmek sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açabiliyor.

Sucuk Salam

 Bu yüzden bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeli, aşırıya kaçmamalı, yeterli ve dengeli beslenme ilkelerini unutmamalıyız. Bunun için de 4 besin grubuna beslenmemizde yer vermeliyiz. Bunların ilki süt ve süt ürünleri, ikincisi et, yumurta ve kuru baklagiller, üçüncüsü sebze ve meyve, dördüncüsü ise ekmek ve tahıllar grubudur" dedi.

Bayram Sabahı Salam, Sucuk Yemeyin

Kayserililer Dikkat! Bu Virüs Giderek Artıyor Kayserililer Dikkat! Bu Virüs Giderek Artıyor

Kahvaltıda öncelikli olarak sebzelere yer verilmesi gerektiğinin altını çizen Nur, "Öğünlerin arasında en az 2 en fazla da 4-5 saat zaman farkı bulundurmalıyız. Özellikle bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile başlamalıyız. Kahvaltımızda işlenmiş et ve et ürünleri olan salam, sucuk, sosis bulundurmamalı ve kızartmalara yer vermemeliyiz. Kahvaltı tercihi olarak haşlanmış yumurta, domates, salatalık, maydanoz gibi çiğ sebzeler ve az yağlı peyniri tercih etmeliyiz.

Sebze

Besinleri iyice çiğnemeli ve hızlı bir şekilde tüketmemeliyiz. Sofrada en az 20 dakika zaman geçirmeliyiz. Ramazan Bayramı’nda güzel bir bayram geçirmek için özellikle şekerli gıdaların tüketimine dikkat etmeli ve çevrenin ısrarcı tutumlarından kurtulabilmek için kendimiz evde sağlıklı bir öğün yaparak tok bir şekilde ziyaretlere gitmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek