İç Anadolu’nun en merkezi yerinde bulunan Kayseri’nin denizi olmasa da barajları var. Birbirinden farklı yerlerde ve boyutlardaki barajlar, Kayseri’nin tarımda, su ürünleri yetiştiriciliğinde bir çok önemli konuda önemli bir yere sahip.

Yamula Barajı

Kayseri’nin 4 barajı bulunmaktadır. Bunlar Yamula Barajı, Sarımsaklı Barajı, Kuşçu Barajı ve Bahçecik Barajı’dır. Kayseri’nin en büyük barajı olan Yamula Barajı, şehir merkezine 25 km. Uzaklıkta bulunuyor. Yamula Barajı devasa yüz ölçümü ile Kayseri’nin iklim ve coğrafyasını önemli ölçüde etkileyen ve zenginleştiren bir baraj konumunda. Su ürünleri yetiştiriciliği, su sporları ve bir çok faaliyet için Kayseri’de önemli bir yere sahip.

Kuşçu Barajı

Kayseri’nin bir diğer önemli barajı olan Kuşçu Barajı, adını ait olduğu mahalleden alıyor. Turistlerin de dikkatini çeken baraj, şehir merkezine 30 km. uzaklıkta bulunmakta.

Bahçecik Barajı

Bu Görüntüler Kayseri'de Çekildi! Görenleri Adeta Büyüledi! Bu Görüntüler Kayseri'de Çekildi! Görenleri Adeta Büyüledi!

Pınarbaşı ilçesinde yer alan Bahçecik Barajı, çevre halkı için oldukça önemli bir yere sahip. Kayseri’nin en büyük kırsal ilçesi olan Pınarbaşı halkının tarım alanında su ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca Bahçecik Barajı, balıkçılıkta da kullanılıyor. Balık çiftlikleri sayesinde bölge halkı hem ailelerinin hem de şehirlerinin ekonomisine katkı sağlıyor.

Sarımsaklı Barajı

Sarımsaklı Barajı, Kayseri de tarıma önemli katkılar sağlayan barajlardan biri. 1968 yılında sulama amaçlı kurulan baraj, bereketli toprakları işleyen çiftçilerin, adeta can suyu.

Kaynak: Özel Haber