Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ‘Türkiye Yaşlı Profili Araştırması’ verileri açıklandı.

Yapılan araştırma süreci hakkında bilgi veren Göktaş, “Araştırmamızı, 50 yaş ve üzeri en az bir kişinin bulunduğu 22 bin 640 hanede gerçekleştirdik. Çalışmamızı demografik bilgiler, çalışma hayatı ve ekonomik durum, sağlık, bağımsız yaşam, bakım ve sosyal yardımlar, çevre, toplumsal hayata katılım, yaşam memnuniyeti, afet ve acil durumlar, yaşlı hakları ve ayrımcılık olmak üzere 10 başlık altında topladık” dedi.

Türkiye Nüfusu Yaşlanıyor

Dünya nüfusu ile birlikte Türkiye nüfusunun da giderek yaşlandığını belirten Göktaş, “Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor. Her ne kadar diğer ülkelere kıyasla ülkemiz genç nüfus bakımından zengin bir ülke olsa da Türkiye'nin nüfusu da yaşlanıyor. Son 5 yılda yaşlı nüfusu yüzde 21,4 artarak 8 milyon 722 bin 806 oldu.

Yaşlı Nüfus

Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise 2018 yılında yüzde 8,8 iken, 2023 yılında bu oran yüzde 10,2'ye yükseldi. Nüfus projeksiyonlarına göre yaşlı nüfus oranımızın 2030'da yüzde 12,9, 2040'ta yüzde 16,3 ve 2060'ta yüzde 22,6 olacağı öngörülüyor. Bu da yaşlılık alanında yapacağımız çalışmaların toplumsal açıdan büyük önem arz ettiğini gösteriyor. 2023 itibarıyla Türkiye'de bulunan 26 milyondan fazla hanenin 6 milyon 458 bin 465'inde en az bir yaşlımızın yaşadığı tespit edildi. Diğer bir ifadeyle, her 4 haneden 1'inde en az bir yaşlı bulunuyor.

Antalya'da Film Gibi Kurtarma Operasyonu! Havada Nefes Kesen Anlar! Antalya'da Film Gibi Kurtarma Operasyonu! Havada Nefes Kesen Anlar!

Türkiye'de 1 milyon 669 bin 270 yaşlı tek başına yaşıyor. Yalnız yaşayan yaşlıların yüzde 74,4'ünü kadınlar oluşturuyor. Bu bulgu, yalnız yaşayan yaşlı kadınların ekonomik ve sosyal refahı için politikalar geliştirmemiz gerektiğini gösteriyor. Yaşlıların yüzde 86,6'sı evde yalnızken kendini güvende hissettiğini belirtiyor. Bu bulgu bizim için oldukça sevindirici ancak yine de olası risklere karşı sosyal destek mekanizmaları üzerinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye nüfusu ile birlikte Kayseri yaşa göre nufüs dağılımına bakıldığında 65 yaş ve üzeri nüfusun diğer yaş gruplarına göre daha fazla olduğu tespit edildi.

Kaynak: Haber Merkezi