Anadolu’nun en önemli sanayi şehirlerinden biri olan Kayseri, yatırımlardan Hızlı Tren başta olmak üzere otoban projesinden de nasibini alamadı. Ak Parti Grup Başkanvekili Elitaş katıldığı bir Tv programında Kayseri’ye yapılacak projelerden bahsetti.

Kayseri’nin imalat ihracat şehri olduğunu dile getiren Elitaş, “Kayseri’yi limana yakınlaştırmamız gerekiyor” dedi.

Otobüs İşletmecileri Baltayı Taşa Vurdu: Fahiş Bilete Rekor Ceza! Otobüs İşletmecileri Baltayı Taşa Vurdu: Fahiş Bilete Rekor Ceza!

Kayseri-Niğde arasında 135 kilometrelik duble yol olduğunu söyleyen Elitaş, “Taşımacılığı daha hızlı hale getirmek için çalışmalar yapacağız. Petlas-Kayseri Kuzey çevre yolu arasındaki 110 kilometrelik yolu kesintisiz hale getirmek için çalışmalar yapmak istiyoruz. Bazı trafik ışıklarını kaldırmak bu şekilde kesintisiz ulaşımı sağlamaya çalışacağız” diye konuştu.

Mustafa Elitaş45

Kayseri’de ihracatın önünü açabilmek ve dış bağlantıları hızlandırmak için gayret göstermemiz lazım. Kayseri, Türkiye merkezinde olan bir yer ham madde yurt dışından geliyorsa en yakın yerimiz 350 kilometrelik Mersin limanı, 400 kilometrelik İskenderun Limanı ve 770 kilometrelik İstanbul Limanı. Bu limanları bizim buraya yakınlaştırarak bu dezavantajı avantaj haline getirebilmek gerekiyor. Bununla ilgili Sanayi Odamız Ticaret Odamızla da görüşmelerimiz devam ediyor.

Ya Kırşehir-Acıgöl üzere otoyol yapmak lazım ya da Kayseri-Niğde bağlantısını hızlandırmamız lazım. Böylece Mersin Limanı'na daha hızlı ulaşımı sağlamayı hedefliyoruz. Fayda maliyet analizini yaparak hem Kayseri'nin hem ihracatını hem sanayisine nasıl katkı sağlarız bunun için çözümler arayacağız” açıklamasında bulundu.

Ak Partili Elitaş, Otoban projesini dile getirmezken mevcut yolları daha kesintisiz hale getirmek gerektiğini bunun için çalıştıklarını belirtti.

Muhabir: VOLKAN TÜRKMENOĞLU