Yurtdışına vekaletle kurban gönderen Kızılay, kesilen kurbanları Gazze ve 19 ülkede bulunan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefliyor. 130 bin vekaletle kurban kesmeyi hedefleyen Kızılay, yurtdışına gönderilecek kurbanlar için vekalet ücretlerini açıkladı. Paylaşılan vekalet ücretlerinde ise bir detay dikkat çekti.

Et ve Süt Kurumu işbirliği ile yapılacak kurban gönderimi için 2024 yılı hisse bedelleri belli oldu. 
Bosna Hersek, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Kosova, Afganistan, Bangladeş, Kırgızistan, Pakistan, Irak, Suriye, Yemen, Çad, Nijer, Somali, Kenya, Sudan, Tanzanya, Uganda, Burkina Faso olmak üzere 19 ülkede vekâletle alınan kurbanların kesimlerini yapılacak. Bu 19 ülke için belirlenen vekalet ücreti  4.300 TL olarak açıklandı. 

Kurban Vekalet Hissse Kızılay (1) (1)

Sahabiye'de Çalışmalar Ne Durumda? Başkan Büyükkılıç Açıkladı! Sahabiye'de Çalışmalar Ne Durumda? Başkan Büyükkılıç Açıkladı!

Gazze'ye Farklı Tarife!

Gazze için belirlenen hisse fiyatı ise 7450 TL fazla yani 11.750 TL olarak belirlenmesi vatandaşların tepkisini çekti. Belki de en çok ihtiyaç duyan bölge olan ve aylardır savaşın içindeki Gazze için belirlenen yüksek tutar vatandaşların dikkatinden kaçmadı. Belirlenen hisse bedelinin beklenenden fazla olması eleştirilerin odağı oldu. Bazı vatandaşlar, Gazze’nin daha çok ihtiyacı olduğunu fakat diğer ülkeler için belirlenen hisse bedellerinden daha fazla olmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Yurtdışında yaşayan ve kurban göndermek isteyen vatandaşlar için belirlenen döviz cinsinden fiyatlar ise Türkiye ve Gazze için 1 hisse karşılığı 370 Amerikan Doları veya 345 Euro, diğer ülkeler için de 135 Dolar veya 125 Euro olarak açıklandı.

Kaynak: haber merkezi