Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban kesecek vatandaşlar etin nasıl saklanacağını ve ciğerin dondurulup dondurulmayacağını araştırmaya başladı.

Kurban Bayramı’na hazırlanırken binlerce vatandaş kurban vazifesini yerine getirecek. Kurban eti genelde kesildikten sonra parçalara ayrılarak, poşetlere konulur ve buzlukta yerini almak için hazırlanır. İnsanlar kurban eti saklama yöntemini araştırarak doğru bilgiye ulaşmayı hedefler. Kurban etinin nasıl muhafaza edileceği her yıl tartışma konusu olur. Kurban etlerini uzun süre muhafaza etmek için dondurucuda saklamayı tercih eden pekçok kişi, ciğerin dondurulup dondurulmayacağını merak ediyor.

Kurban Eti1

Yeni kesilmiş kurban eti kesilir kesilmez dondurucuya atıldığında çok katı bir sertlikte donmuş olur ve çözündüğü zaman sert halinde olur. Yeni kesilen et en yumuşak haldedir ve sonradan yavaş yavaş sertleşir daha sonra tekrardan gevşemeye başlar. O esnada damardaki kanların süzülme işlemi gerçekleşir. Etin dondurulması için 24 saat bekleme süresi en ideali olacaktır.

Ciğer Nasıl Saklanır?

Kurban Kesecekler Dikkat! Belediyeden Uyarı Geldi Kurban Kesecekler Dikkat! Belediyeden Uyarı Geldi

Ciğerin dondurucuda saklanması için dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta var. Taze ciğerler eğer hemen tüketilmeyecekse mutlaka dondurucuda saklanmalı. Ciğerlerin büyük dilimlerde olması bakteri oluşumunu hızlandırabilir. Ciğer, küçük dilimlenmeli ve üzerindeki fazla kan kağıt haflu ile alınmalı.

Ciğerler parça parça ayrılmalı, tek kullanımlık olacak şekilde paketlenmeli ve havası alınmalı.

Ciğer, dondurulmuş şekilde 2 ay boyunca sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilir.
 

Kaynak: ÖZEL HABER