Gazeteci Timur Soykan,  Ayhan Bora Kaplan soruşturması için hazırlanan MASAK raporunda, kara para aklamak için kullanılan 50 şirketin mercek altına alındığını, Halkbank’ın ise bu şirketlere 550 milyon TL kredi verdiğini öne sürmüştü. Halkbank’tan açıklama geldi.

Olay,

BirGün Yazarı Timur Soykan, Halkbank’ın mafyaya sermaye olduğu iddialarında bulunarak, ‘Ayhan Bora Kaplan operasyonu üzerinden koparılan darbe, kumpas fırtınası, fare doğurdu. Devlet krizi soğumaya bırakıldı. Ama skandallar ‘odadaki fil’ gibi duruyor. Ayhan Bora Kaplan olayındaki 20 skandalı daha önce anlatmıştık. Mafya-siyaset-emniyet-yargı bağlantılarını, mafyalaşan sistemi ve devlet içindeki kirli güç savaşlarını ortaya koyan bu skandallara her gün bir yenisi ekleniyor.
Ayhan Bora Kaplan soruşturması için hazırlanan Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) raporunda yeni skandallar var’ demişti.

Timur Soykan, ‘MASAK raporunda Halkbank’ın bu şirkete kredi yağdırdığı bir tablo ile anlatıldı. 2021-2022 yıllarında 25 kredi verilmiş. Kamu bankasından, yani halkın bankasından mafyanın şirketine verilen toplam kredi miktarı: 480 milyon 515 bin TL. Halkbank, mafyanın kara parasının aklandığı Ayyıldız Tünel A.Ş.’ye 1 Haziran 2022 tarihinde tek seferde 150 milyon TL kredi vermiş. Üstelik Ayyıldız Tünel A.Ş., bu kredi karşılığında De Solar 7 Limited Şirketi’nin hisselerini rehin göstermiş. MASAK, Ayhan Bora Kaplan ile ilgili raporunu hazırlarken Halkbank’tan 150 milyon TL kredi verilirken hisseleri rehin alınan De Solar 7 şirketinin değerleme raporunu istedi. Elbette bir banka, kredi karşılığında kendisine rehin verilen şirketin değerini önceden analiz etmiş olmalıydı. Ancak Halkbank, yurttaşın parasını mafyaya verirken şirket değerleme raporu bile hazırlamamıştı. Sadece şirketin 150 milyon TL’nin çok ama çok altında olan cihaz ve ekipmanlarına dair göstermelik bir rapor kredi dosyasına konulmuştu’ iddialarında bulunmuştu.

Halkbank’tan Açıklama Geldi!

Halkbank tarafından yayınlanan resmi yazıda, ‘Son günlerde bazı medya yayınlarında ve sosyal medya hesaplarında; Bankamızın mevzuata aykırı olarak suç örgütüyle bağlantılı olduğu ileri sürülen firma ve şahıslara kredi kullandırdığına dair yer alan haber ve söylentiler, tamamıyla gerçeğe aykırı, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı olduğu gibi kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, hisse değerini etkileyici, kişisel yaklaşım ve yorumlara dayalı niteliktedir. Konuyla ilgili olarak 20 Kasım 2023 tarihinde de Kamuyu Aydınlatma Platformu aracılığıyla açıklama yapılmıştır.

Bankamız kredilerin tahsis, teminatlanma ve kullandırımlarında Bankacılık Kanunu ve buna bağlı düzenlemelere uygun olarak hareket etmektedir. Mevzuata aykırı olarak suç örgütüyle bağlantılı hiçbir firma veya şahsa kredi kullandırılması söz konusu dahi olamaz.

Kayseri’de Dikkat Çeken Denetim! Zabıtalar Pazarda Kayseri’de Dikkat Çeken Denetim! Zabıtalar Pazarda

Bankamızın güven ve itibarını sarsacak nitelikte haksız haber ve yorumların yapılması, Bankacılık Kanunu’nun ‘İtibarın Korunması’ başlıklı 74 üncü madde hükümlerine aykırılık teşkil etmekte olup haksız haber ve yorum yapanlar hakkında yasal haklarımız kullanılacaktır.

Kamuoyunun ve yatırımcıların bilgisine sunulur’ ifadeleri yer aldı.

Kaynak: ÖZEL HABER