Avrupa Şampiyonu Buklet Kaya’nın 2023 Ekim ayında geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. İçinde bulunduğu otomobilin TIR’a arkadan çarpması sonucu otomobilin ön koltuğunda oturan Buket Kaya ölümüyle sonuçlana kazada tutuklu yargılanan sürücü Ramazan Öner için savcılık 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı

32678 (4)

Kayseri Adliyesi 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında savunma avukatı müvekkilinin yakınları tarafından Buket Kaya'nın ailesine 4 milyon TL ödendiğini ve yapılan protokolle şikâyetten vazgeçildiğini, ayrıca kazada yaralanan M.T.'nin de maddi manevi destek olduklarını söyledi. Duruşma, sanık avukatının sunduğu görüntülerin incelenmesi için ertelendi.

Buket Kaya Dava (4)

2019'da Rusya'nın başkenti Moskova'daki 5'inci Wushu Kung Fu Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye’yi temsil eden Buket Kaya altın madalya kazandı. Ekim 2022'de de Balkan Şampiyonu olan Buket Kaya'nın cenazesi de Talas ilçesinde toprağa verildi.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameyle Ramazan Öner hakkında 'Taksirle ölüme veya yaralanmaya sebep olma' suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Buket Kaya Dava (5)

Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Ramazan Öner erdiği ifadede Emniyet ve savcılık ifadelerini olayın şokuyla verdiğini ve kabul etmediğini söyledi.

 Öner, "O gün Buket ile birlikte alkol aldık. Aracı Buket Kaya kullanıyordu. Kendini iyi hissetmediğini söyleyince aracı kenara çekip taksi çağırdık, bir süre taksinin gelmesini bekledik. Ardından da ailesi arayınca direksiyona ben geçtim. Video çekiyordu, koluma girip, omzuma sarıldı. Yapmaması gerektiğini, yoksa kaza yapacağımızı söyledim. Devam etti ve sonra dikkatim dağıldı. Bir anda önümde TIR belirdi kurtarmadım ve çarptık. Keşke bu yaşananlar olmasaydı. Keşke ben ölseydim. Çok üzgünüm" ifadelerini kullandı.

Buket Kaya Dava (6)

Kazada otomobilde bulunan ve yaralanan M.T. mahkemedeki ifadesinde kaza anını anlattı: Kazadan önce üçümüz de alkollüydük. Buket, arabayı kullanamayacağını söyledi ve ısrarımız sonucu Ramazan direksiyona geçti. Buket, Ramazan araba kullanırken omzuna yatıp, koluna girdi.

Torbacılara Şafak Operasyonu: Çok Sayıda Gözaltı! Torbacılara Şafak Operasyonu: Çok Sayıda Gözaltı!

Karşımıza bir anda TIR çıktı ve gözümü hastanede açtı. Buket'in hayatını kaybettiğini ve Ramazan’ın da cezaevine girdiğini 1 ay sonra öğrendim. Şikayetçi değilim. Ramazan'ın ailesi, maddi ve manevi her zaman yanımızda oldu" dedi.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararla sanık Ramazan Öner'in cezaevinde kaldığı süre ve tarafların şikayetçi olmaması nedeniyle tahliyesine karar verip, sanık avukatının mahkemeye sunduğu görüntülerin incelenmesi ve mağdur M.T. hakkında kalıcı hasar oluşup oluşmadığının tespit edilmesi için kati rapor aldırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Editör: Ahmet Bolat