Toplamda üç gün süren toplantıda ele alınan konular, yaklaşmakta olan NATO Washington zirvesinden Asya-Pasifik politikalarına, Ukrayna'daki son gelişmelerden Karadeniz girişimine, NATO'nun güney stratejisinden, enerji güvenliğine, Kızıldeniz'deki gelişmelerden, AB genişleme ve komşuluk politikalarına yönelik diye başlıklar konuşuldu.

Türkiye Transit Ülke Konumundadır

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek'in Develi Ziyareti Bu Yüzden Mi? Kayseri Valisi Gökmen Çiçek'in Develi Ziyareti Bu Yüzden Mi?

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya toplantıda Türkiye’nin transit ülke konumunda olduğunu belirterek, “ Son dönemde yaşanan salgın hastalıklar, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısı, Avrupa'nın enerji güvenliği açısından ne kadar kırılgan olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda Türkiye, transit ülke olarak stratejik coğrafi konumu nedeniyle Avrupa Enerji güvenliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye'nin geniş alandaki boru hattı ağı, Avrupa'nın enerji kaynaklarını çeşitlendirmekte ve bölgesel istikrarı güçlendirmektedir” dedi.

Muhabir: Metehan Özgür