Ne bileyim, kim bilir daha kaç can böyle gidiyordur da ruhumuz duymuyordur. Üstü kapatılıyordur ya da…

Batman’da uzman çavuş Musa Orhan tarafından 20 gün boyunca tecavüze uğrayan İ.E. (18) intihar etti. Gencecik bir kadının hayatını karartan bir tecavüzcü daha adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Günlerdir çırpınıyoruz. Kadınlar ölmesin, öldürülmesin diye! Yaşatmak istiyoruz. İstanbul Sözleşmesi diye yırtınıyoruz… Sonuç mu? Adaletimiz hala kimin suçlu olup kimin suçsuz olduğunu ayırt edemeyecek kadar vasat, tecavüz edeni serbest bırakacak kadar kanunsuz, şiddet görmesin diye bir kadına yardım edeni tutuklayacak kadar vicdansız. Adalet bu topraklarda yaşamaya ne zaman başlayacak bilmiyorum. Tecavüz olgusu kimsenin diline, dinine, ırkına, mesleğine ve sıfatına göre değişim gösteren bir eylem değil. Tecavüzcünün “asker” olduğunu söylemek TSK’ya leke getirmez. Fakat kişiler konumlarından dolayı serbest kalır, hak ettikleri yaptırımlarla cezalandırılmazlarsa, bu hepimize hem leke hem de huzursuzluk getirir. Tecavüzcünün, katilin serbest dolaşması adaletin bittiği yerdir. Ve ne yazık ki tüm insanlık bu tecavüze, bu cinayete ortak olmaktadır.

Türkiye’de son zamanlarda adalet yargısını vatandaş dağıtmakta. Sosyal medya üzerinden organize olan vatandaş, her olayda tepkisini rahatlıkla dile getirip adalet arayışına girebiliyor. Bu duruma sevinsek mi üzülsek mi bilemiyorum. Adaletin Twitter üzerinden sağlanmaya çalışılması Türkiye’nin adalet organları için bana sorarsanız utanç verici! Bu köşeyi sizlere yazarken bile tam tamına 10 dakika içinde twitterdaki tepkilerden dolayı Savcılık, Musa Orhan’ın tutuklanmasını talep etti. Tecavüzcüleri ve katilleri hapse attıracak şeyin, adalet arayan vatandaşın sesini çıkarıyor olması hayretler verici! Bu düzen böyle ilerleyecekse vay halimize! Sesini çıkaramayan, haberimizin olmadığı nice felaketler yaşayan çocuklar ve kadınlara kim yardım edecek? Onlara ve onların suçlularına ne olacak?

Adalet mülkün temeli değil de Twitter mülkün temeliymiş meğerse… Adaletin temeli sarsılırsa, sarsılan temel insanlığın sonu olur. Bu bir tecavüz sevgili okur. Bu, birinin hayat ve özgürlüklerinin ihlali! Bu, bir genç kızın organlarının parçalanması. Bu, kasten cinayet. Bu, nitelikli cinsel saldırı. Ve bu, bırakın adaleti, insanlığın bittiği yer…