Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Orman Yangınları Meteorolojik Erken Uyarı Sistemi (MEUS) ile muhtemel orman yangınlarına karşı önceden tedbirleri aldıklarını belirtti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün geliştirdiği orman yangını tehlikesine karşı önceden önlem alınmasını sağlayan ‘Orman Yangınları Meteorolojik Erken Uyarı Sistemi (MEUS) sıcaklık, rüzgar, yağış, nem ve sabit bakı haritalarını içeren bir algoritmayla orman yangını çıkma riski bulunan bölgeleri belirtiliyor. Böylelikle bu durum ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılarak gerekli tedbirlerin alınması sağlanıyor.

‘Orman Yangını Tehlike Haritaları, Saatlik Olarak Hazırlanıyor’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, gerekli tedbirlerin alındığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz, yerli ve milli bir yazılım olarak geliştirdiği MEUS ile sayısal hava tahmin modelinden alınan sıcaklık, nem ve rüzgar verileri ile bakı haritası kullanılarak, ülkemiz için gelecek 3 günü kapsayan orman yangını tehlike haritaları, saatlik olarak hazırlanıyor. Sistemde, rüzgarın hızı ve yönü, sıcaklık ve nem haritaları da yer alıyor. Tehlike oranları yüzde olarak sınıflandırılıp Türkiye haritası üzerinde renklendiriliyor. Her gün saatlik olarak hazırlanan verileri, Orman Genel Müdürlüğü ile de paylaşıyoruz” 

Orman Yangınlarına Kesin Çözüm: O Sistem Geliyor!-1

‘Anlık Olarak Takip Ederek Risk Analizi Yapıyoruz’

Bakan Mehmet Özhaseki, her türlü imkanla beraber yeşil ormanların korunacağını belirterek, “Bu kapsamda, yeşil vatanımız olan ormanlarımızı korumak için erken uyarı sistemi MEUS’u geliştirerek devreye aldık. Bu sistemle; orman sahamızı 7/24 tarıyor, anlık olarak takip ederek risk analizi yapıyoruz” diye konuştu. 

‘Rüzgarın Etkisiyle İlerliyor Ve Geniş Alanlara Yayılıyor’

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Araştırma Dairesi Başkanı Hakan Doğan ise orman yangınlarının çıkmasında meteorolojik faktörlerin yanı sıra beşeri faktörlerin de etkili olduğunu aktararak açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Kayseri'nin O İlçesinde Tasarrufla 3 Milyon TL'lik Hizmet! Kayseri'nin O İlçesinde Tasarrufla 3 Milyon TL'lik Hizmet!

“Bir cam kırığının meydana getirdiği bir küçük kıvılcımla çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle ilerliyor ve geniş alanlara yayılıyor. Böylece MEUS, geniş alanlara yayılması muhtemel yangınlarla ilgili planlamalarda da çok büyük önem arz ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak MEUS ile elde ettiğimiz verileri, Orman Genel Müdürlüğü ile anlık, AFAD Başkanlığı ile de günlük olarak paylaşıyoruz” 

Kaynak: Haber Bülteni