Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler,ramazan ayında ağız ve diş bakımının nasıl olması gerektiğini anlattı.

Ramazan boyunca ağız sağlığını ve hijyenini korumanın önemini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, " Sahur sonrası yapılan normal diş fırçalama ve diş ipi kullanımı, diş arası temizlik ve dil fırçalama gibi rutin uygulamalar, ağız sağlığını korumak için gereklidir" diye konuştu.

Bu Hastalık Kız Çocuklarında Daha Sık Görülüyor! Bu Hastalık Kız Çocuklarında Daha Sık Görülüyor!

Açlık nedeniyle ağızda oluşan kokuların normal olduğunu belirten Güler, " Ancak yemek artıklarının dil yüzeyinde kalması halinde kötü koku oluşabilir. Bu durumda dil kazıyıcılar veya diş fırçası kullanarak dil temizlenmeli ve ağız içi iyice temizlenmelidir.

Diş Sağlık

 Özellikle diş eti hastalığına yatkın olan kişiler, dikkatli olmalıdır. Aksi halde, ani diş eti hastalığına ‘gingivitis’ yol açabilirler, bu da diş etlerinde kanamayla başlayan ve zamanla kemik kaybına neden olan bir durumdur. Bunun önlenmesi için en etkili yöntem, düzenli ve doğru ağız hijyeni uygulamaktır" ifadelerini kullandı.

Ramazan boyunca iftar ve sahur arasında etkili bir temizlik yapmanın önemli olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, böylece ağız sağlığının korunarak, diş problemlerinin önlenebileceğini söyledi.

Editör: Ülkü Şimşek