Sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarının etkileneceği değişiklikler 7-8 Temmuz tarihlerinde hayata geçecek. Son zamanlarda sektör temsilcilerinin üzerine basarak uyardığı 7 Temmuz’a yaklaşıldıkça tedirginlik artmaya başladı. Uzmanlar kampanyaların oranın düşmesine rağmen bu durumun yıl sonuna kadar devam edeceğini ve yeni yıl sonrası zamların ortaya çıkmaya başlayacağını vurguladı.

Otomobil Piyasasını Derinden Sarsacak! Zamlar İçin Tarih Verildi!-1

Sıfır otomobiller için 7 ve 8 Temmuz’da peş peşe iki yeni uygulama yürürlüğe girecek. Önce GSR yönetmeliği kapsamında 7 Temmuz’da bazı güvenlik donanımlarına sahip olmayan sıfır araçların satışları yasaklanacak. Tam 1 gün sonrasında ise Çinli araçlara ilave gümrük vergisi getirilecek. Bahsi geçen uygulamalar sonrası otomobil piyasasında güçlü bir hareketlilik oluştu. Kimi zaman araç bayilerinde durgunluk yaşansa da yapılan indirim ve kampanyalar sonrası özellikle ikinci el araçta talep artışı yaşandı. 7 ve 8 Temmuz kararları sonrası otomobil sektörünün nasıl etkileneceğini uzman bir isim Milliyet’e açıkladı.

'Avrupalı Markaların Üzerindeki Düşük Fiyat Baskısını Bir Miktar Rahatlatacak'

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel düşük fiyat baskısının rahatlatılacağını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Çin menşeli otomobillere uygulanacak ilave gümrük vergisi ve Genel Güvenlik Yönetmeliği piyasa seyrini yeniden belirleyecek iki önemli uygulama olarak 7 Temmuz’da hayata geçecek. Faiz, mevduat oranları, krediye erişimde yaşanan zorluklar gibi hususların yanı sıra, Çin menşeli otomobil fiyatları da genel fiyatları baskılayan önemli unsurlardan bir tanesiydi. Bu noktada özellikle Avrupalı markalar rekabeti korumak adına fiyat ve finansman kampanyaları düzenliyordu. Çin menşeli otomobillerde yaşanacak fiyat artışları Avrupalı markaların üzerindeki düşük fiyat baskısını bir miktar rahatlatacaktır”

'Mevcut Fiyatlar Yıl sonuna Kadar Korunabilir'

Ümit Özdağ’dan Şok İddia: Kayseri’de Suriyeli Bir Sabıkalı, Türk Gencini Bıçaklıyor… Ümit Özdağ’dan Şok İddia: Kayseri’de Suriyeli Bir Sabıkalı, Türk Gencini Bıçaklıyor…

Sıfır otomobil fiyatlarında artış görülebileceğini belirten Ertemel “Ancak Çin menşeli markaların halihazırda bulundurduğu stoklar ve 7 Temmuz öncesi ülkemize girecek araçlarla beraber mevcut fiyatları yıl sonuna kadar koruma ihtimali söz konusu” diye konuştu.

7 Temmuz sonrası kampanyaların bitip bitmeyeceği merak konusu olurken kampanyaların oranında düşüş yaşanacağı sektör temsilcileri tarafından söylenmeye başladı.

Haziran'da Sıfır Otomobilde Rekora Koşulacak mı?

Haziran ayı bitmeden ise sıfır otomobil satışlarının rekora koşup koşmayacağı merak konusu oldu. Otomobil stoklarının eritilmesi için araç alacakları harekete geçiren uygulamaların ardından Ertemel, “Haziran ayında da benzer bir yükseliş bekliyoruz. Fiyatlar korunduğu takdirde yakalanan ivme yıl sonuna kadar devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi