Kısa süre önce otomobil piyasasında 7 Temmuz alarmı verilmişti. Alınacak olan güvenlik tedbirleri ve donanım zorunluğu kapsamında araç sahiplerinin aklı bir hayli karıştı.  Güvenlik tedbiri ve teknolojileri yeterli olmayan sıfır kilometre araçların satılamayacağı bilgisi sonrası ard ardına kampanyalar düzenlendi. Araç satımında bu kampanyalar bile etkili olamadı. 

Otomobil Piyasasını Kilitledi! Fiyatlar Dibe Çakıldı! Elinizi Çabuk Tutun!-1

Araç Bayilerinde Kampanyalar Başladı

Avrupa Birliği’nin yeni güvenlik donanımı regülasyonu GSR II, 7 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girerek Belirtilen güvenlik donanımlarına sahip olmayan araçların satılmasına engel teşkil edecek. Bu karar otomobil piyasasında büyük bir telaşın başlamasına sebep oldu. Araç bayilerin telaşa düşmesi sonrası beklenmeyen kampanyalarla indirim sağlanmaya başlandı. İndirim oranının yüzde 20'yi bulmasından sonra Sıfır araçlarda 300 bin TL'ye kadar indirim uygulanmaya bile başlandı. 

 Stokları Eritebilmek İçin Harekete Geçildi

Otomobil markaları ellerindeki stokları eritebilmek için harekete geçti. Başlayan kampanyalar çerçevesinde fiyatlar 300 bin TL’ye kadar düşüş söz konusu oldu. Bazı firmalar nakit indirimi bazı firmalar ise kredide faiz indirimi, takas imkânı sunmaya başladı.

Otomobil Piyasasını Kilitledi! Fiyatlar Dibe Çakıldı! Elinizi Çabuk Tutun!-2

'Otomobil  Almak İsteyenler Ellerini Çabuk Tutmalı'

ATV habere konuşan bir araç firmasının genel müdürü Deniz Altın, bayiler arasında sıkı bir rekabetin olduğunu belirterek Temmuz öncesi bütün stoklardan araçların satılması gerektiğine değindi. Kampanyalardan yararlanmak isteyenlerin ellerini çabuk tutması gerektiğini belirten Altın, aynı zamanda yapılan bu kampanyaların uzun sürmeyeceğini ifade etti.

Güvenlik ve Donanım Zorunluluğu Büyük Önem Taşıyor

Gündeme gelen güvenlik donanım zorunluğu fiyatları dibe çekerken araçlarda olması gereken özellikler de araç sahipleri için önemli hale geldi. 

Çanakkale’deki Orman Yangını Hakkında Yeni Gelişmeler! Çanakkale’deki Orman Yangını Hakkında Yeni Gelişmeler!

Araçta bulunması gereken Acil durum frenleme sistemi, Sürücü yorgunluk sistemi, Kaza yeri kaydedici, Ani frende flaşör desteği, Akıllı hız yardımı, Geri görüş kamerası, Kör nokta uyarıcı sensörü gibi özellikler büyük önem taşımaya başladı. 
Bazı firmalar nakit indirimi bazı firmalar ise kredide faiz indirimi, takas imkânı sunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi