Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, ramazan ayında baş ağrısını minimuma indirmek için önerilerde bulundu. Ramazan ayında baş ağrılarını azaltmak tavsiyelerde bulunan Onultan, vücudun su ihtiyacını karşılayacak salatalık, çilek, havuç, kabak, domates gibi besinler tüketmenin önemine değindi.

Ramazan ayında su tüketmenin önemine değinen Dr. Onultan, "Oruç tutarken gün boyunca su ve yemek tüketememe durumu, dehidrasyon ve düşük kan şekerine neden olabilir, bu da baş ağrısına yol açabilir. Çay ve kahve içememenin neden olduğu kafein yoksunluğu baş ağrısına sebebiyet verebilir.

Suu 1

Ramazan ayında sahur ve iftar vakitleri arasındaki kısa süre içinde uyuma şartları değişebilir. Yeterli uyku alamamak, baş ağrısı riskini artırabilir. Oruç tutmak, özellikle uzun günlerde, stres ve yorgunluğa neden olabilir. Bu da baş ağrısına zemin hazırlayabilir.İftar ve sahur öğünlerindeki değişiklikler, bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilir. Örneğin, aşırı yağlı veya şekerli yiyeceklerin tüketilmesi baş ağrısına zemin hazırlayabilir" dedi.

Stresten Kaçının

Kayserililer Dikkat ! Uzmanı Uyardı, O Gün Sucuk Yemeyin Kayserililer Dikkat ! Uzmanı Uyardı, O Gün Sucuk Yemeyin

Dr. Oğuz Onultan baş ağrılarının genellikle hafif ve geçiçi olduğunu belirterek geçmek bilmeyen baş ağrıları içinde önerilerde bulundu:

"Gün boyunca yeterli su içmek dehidrasyonu önleyebilir. İftar ve sahur arasında su içmeye özen gösterin. Kafein içeren içeceklerden kaçının çünkü bunlar dehidrasyona yol açabilir. Kafein tüketimi yüksek olanların, oruç tutmaya başlamadan önce kafeini yavaş yavaş azaltmaları gerekir. İftar ve sahurda dengeli ve sağlıklı besinleri tercih edin" diye konuştu.

Aşırı Tuzlu ve Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun

Aşırı tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Onultan, "Aşırı yağlı, şekerli veya tuzlu yiyeceklerden kaçının. Kan şekerini dengede tutmak için lifli gıdaları ve kompleks karbonhidratları tercih edebilirsiniz. İftar ya da sahurda gün içinde vücuda su sağlayacak lifli gıdaları tercih edin. Salatalık, havuç, çilek, domates, kabak, göbek salata, ıspanak, kereviz ve karnabahar bunlardan bazıları" şeklinde konuştu.

Düzenli Uyuyun

Uyku

Düzenli ve kaliteli uykunun çok önemli olduğuna dikkat çeken Onultan, sözlerine şöyle devam etti: " Düzenli uyumaya dikkat edin. Yeterli ve kaliteli uyku almak, baş ağrılarını azaltabilir. Oruç tutarken stresten kaçınmaya çalışın. Meditasyon, derin nefes alma teknikleri veya hafif egzersizler gibi stres yönetimi tekniklerini uygulayabilirsiniz.

 Bilgisayar veya telefon ekranlarına uzun süre maruz kalmaktan kaçının. Her saatte bir mola verip gözlerinizi dinlendirebilirsiniz. Eğer baş ağrısı şiddetliyse ve diğer önlemler işe yaramıyorsa, doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ancak bu tür ilaçları düzenli olarak ve uzun süreli kullanmaktan kaçınmalısınız.

Editör: Ülkü Şimşek