Reklam Kurulu 12 Mart 2024 tarihinde 343 sayılı toplantı kapsamında, tüketicileri aldatıcı, yanıltıcı, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar edici reklamlar ile haksız ticari uygulamalar üzerine incelemeler yaptı. Yapılan toplantıda ele alınan 134 dosyadan 119’u mevzuata aykırı bulundu. Konusu geçen reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma ve düzeltme cezaları ile birlikte toplam 17 milyon 37 bin 891 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Reklam Kurulu İnternet Alışveriş Sitelerinin Üyelik Şartlarını Mercek Altına Aldı

Ticaret Bakanlığı'nın sosyal medyadan paylaştığı açıklamaya göre, “Dijital Tüketicinin Korunması Projesi kapsamında hazırlanan araştırma raporunda bahsedildiği üzere, dijital mecralarda her iki tüketiciden birinin kişisel verilerini paylaşma konusunda endişeli olduğu anlaşıldı. Ayrıca internet üzerinden alışveriş yaparken ‘devam etme koşulu’ olarak sunulan ‘üye olma’ ve ‘elektronik ileti onayı’nı her on tüketiciden yedisinin kabul etme eğiliminde olduğu, çerezler konusunda ise her on tüketiciden dördünün kabul etmeme eğiliminde olduğu gibi çarpıcı sonuçlara ulaşılmıştır” denildi.

‘İnternet Siteleri İncelendi’

Güvenli Yatırım Aracı Altın da Son Durum! İşte Güncel Fiyatlar Güvenli Yatırım Aracı Altın da Son Durum! İşte Güncel Fiyatlar

Söz konusu rapordan çıkan sonuçlar dikkate alınarak Reklam Kurulunca satın alma aşamasında tüketicilere üyelik koşulu sunan internet siteleri incelendi. Bu kapsamda tüketiciden satın alma işlemi için zorunlu ve gerekli olan bilgilerden daha fazla kişisel verinin talep edilip edilmediği değerlendirmesi yapıldı. Aynı zamanda üyelikten çıkmak için üyeliğe girişte öngörülen yöntemlerden daha ağır koşullar öngörülerek üyelikten çıkmanın zorlaştırılıp zorlaştırılmadığı, üyelik sözleşmesi ile birlikte, çerez ve ticari ileti onayının tüketici tercihine sunulup sunulmadığı, kişisel verilerinin hedefli reklamcılık ve pazarlama amacıyla üçüncü kişilerle paylaşılıp paylaşılmadığı hususları incelemeye alındı.

‘Yurtdışı Uygulamalar Da Dikkate Alındı’

Yürütülen incelemede akademisyen görüşlerinin yanı sıra yurtdışı uygulamalar da dikkate alındı. Nihayetinde Reklam Kurulu tarafından değerlendirmeye alınan 12 adet dosyaya bağlı olarak idari para cezası ile birlikte durdurma ve düzeltme cezaları gerçekleştirildi. Üyeliğin iptal edilmesi veya üyelikten çıkmanın zorlaştırılması, hedefli reklamcılık ve kişisel verilerin paylaşılması konusunda tüketicilere seçenek sunulmaması hususlarını içeren kararlara ilişkin detaylar daha sonra Ticaret Bakanlığı internet sitesinden paylaşılacağı bilgisi aktarıldı.

Kaynak: Kurum Bülteni