Kahramanmaraş’ta 6 Şubat depremlerinin ardından yaşadığı büyük yıkım sonrası yıkıma uğrayan Azerbaycan Bulvarı bölgesindeki bu felaketi az hasarlı olarak atlatan bina sakinleri ve müteahhiti yıkılmasına karşı çıktı.

Binanın Yıkılmasına Karşı Çıktılar

3 bloktan oluşan Dilsude Sitesi'nin rezerv alana dahil edilmesine karşı çıkan binanın müteahhidi ve sakinleri binanın depremi az hasarlı olarak atlattığını, beton kalitesi konusunda sağlam olduğunu iddia ederek sağlam olduğunu savundukları binanın yıkılmaması gerektiğini savundu.

Lacivert Kırmızı Son Dakika Hareketli Instagram Gönderisi 2024 03 22T112816.325 (1)

‘Depremde Kendisini İspatlamış Bir Bina’

Dilsude Sitesi’nin müteahhidi İsmail Şeref Alkış, konuya ilişkin olarak, “Bu Dilruba Sitesi’nin yapımcısıyım. Bu bina sağlam bir bina, depremde kendisini ispatlamış gerek beton kalitesi ile gerekse de binanın sağlamlığı ile. Fakat bize gelen bir yazı ile burayı boşaltmamız gerektiğini, rezerv alan ilan edildiğini, biz de bu olayın yanlış olduğunu ve binanın sağlam olduğunu yıkılmaması gerektiğini, binanın beton ölçümlerinin performans analizlerinin çok yüksek olduğunu belirttiğimiz halde burayı rezerv alan ilan edilmiş ve yıkmak istiyorlar” diye konuştu.

‘Mehmet Özhaseki’nin Sözü Vardı’

Alkış binanın sapasağlam olduğunu belirterek, “Bakanımız Mehmet Özhaseki gelmişti, bizzat sorduklarında bu binanın yıkılmayacağını, rezerv alan olsa bile yıkmayacağı yönünde sözü var. 3 blok burası, toplam 57 tane bağımsız bölüm var, 8 dükkan var. Bu milli servet yıkılmasın, ben bu binanın yıkılmasının doğru bir karar olduğuna inanmıyorum. Biz burayı teslim edeli yaklaşık 4-5 yıl oldu, tüm mühendislik birimlerine uyulmuş sapasağlam bir bina” ifadelerini kullandı.

‘Hasar Tespitinde Az Hasarlı Çıktı’

Kayserililer Dikkat! 3 İlçede Elektrik Kesintisi Olacak Kayserililer Dikkat! 3 İlçede Elektrik Kesintisi Olacak

Bina sakinlerinden Mustafa Taşyapar ise, “Buranın hasar tespitinde az hasarlı hatta hasarsıza yakın olarak çıkmıştı. Bunun üzerine üniversite profesörlerinin de oluştuğu 4 ekip numuneleri alıp baktırdı hepsinde hasarsız olarak gördü. Bunun üzerine biz Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ve Büyükşehir Belediyesi’ne buraya taşınmamızda bir sakınca var mı, rezerv alana giriyor mu diye sorduk onlar da buranın yedek rezerv alan olduğunu buranın girmeyeceğini söylediler. Tadilat yapın deyip girmemizi istediler, bu 3 blokta yaklaşık 6-7 milyona yakın dış cephe mantolama yapıldı depremden sonra. Bu kadar test ve numuneden sonra bu kadar bil

Kaynak: İHA