Kayseri'de 5 kişinin yaralandığı kavgada şarkıcı Metin Işık'ın oğluna verilen 42,5 yıl hapis cezası davasında yeni gelişme yaşandı. Işık'ın eşi Gülbahar Işık ve oğlu Mustafa Işık'ın yargılandığı davada sanık Mustafa Işık'a 42,5 yıl Metin Işık'a 4 yılhapis cezası verildi. Verilen 4 yıl hapis cezası kararının gerekçesi açıklandı.

5 Kisinin Yaralandigi Kavgada Sarkici Me 49479 (2)

Acı Tablo! Son 1 Haftada 4 Kişi Boğuldu… Acı Tablo! Son 1 Haftada 4 Kişi Boğuldu…

Mahkeme, sanık Mustafa Işık'ın, kamera görüntülerinde de sabit olduğu üzere ateşlenen silahın ayarlayıp kapının yanına yerleştirilmesina vurgu yaparak, 'Yusuf'un kaçtığı yerde ateş etmeye devam ettiği hususları göz önüne çıkarmayı sağlayan sanık Mustafa'nın korkutmak amacıyla ateşlendiğine süt savunmasının da kendisini cezadan kurtarmaya yönelik olduğu anlaşıldığından sanığın savunmasına itibar edilmeyerek Yusuf'a kasıtlı olarak ateşlendiği anlaşılmıştır" ifadelerine yer verilmiştir.

Şarkıcı Işık'ın ise katılmalara doğrulttuğu alanı rızaen teslim edildiğine vurgu yapıldığı, ‘Sanık Metin'in silahının karşı tarafında kalabalık olması nedeniyle gösterdiği beyanının ise kendisini suçtan kurtarmaya yönelik olduğu kabul edilirken sanığın katıldığılara yönelik olarak silahla tehdit suçunu gösterdiği’ denildi.

5 Kisinin Yaralandigi Kavgada Sarkici Me 49479 (1)

Olay, 15 Ağustos 2022 akşamı Melikgazi ilçesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde meydana geldi. Şarkıcı Metin Işık ile oğlu Mustafa Işık, husumetli oldukları grupla tartışıyorlardı. Bu sırada Metin Işık ile ürünün bulunduğu yerde, grup pompalı tüfekle ateş açıldı. Tüfekten çıkan saçmalıkların isabet ettiği Naile D., Yusuf Memduh S., Sema A., Kader S. ve Emine A. yaralandı. Şarkıcı Metin Işık, eşi Gülbahar Işık ve oğlu Mustafa Işık, gözaltına alındı. Metin Işık ile oğlu tutuklandı, Gülbahar Işık ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Metin Işık, Eylül 2022'de tahliye edildi. Olayla ilgili olarak Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma hazırlandı.

İddianame Hazırlandı

Kayseri 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianamede; tutuklu Mustafa Işık hakkında 'Kasten öldürmeye teşebbüs etme' suçundan müebbet, 'Silahla yaralama' suçundan 1 kelime 3 yıla kadar ve 'Mala zarar verme' suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Metin Işık hakkında ise 'Kasten öldürmeye azmettirme' suçundan müebbet, 'Silahla kasten yaralamaya azmettirme' suçundan 1 harf 3 yıla kadar ve 'Silahla tehdit' suçundan da 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Gülbahar Işık için de 'Kasten öldürmeye azmettirme' suçundan müebbet istendi.

Ateş Ettikten Sonra Kanepeye Saklamış

Öte yandan güvenlik kamerası görüntüleri ile ilgili olay ortaya çıktı. DHA'nın ulaştığında, şarkıcı Metin Işık'ın dışarıda yerde komşuları Yusuf Memduh S.'nin ötesinden geçerken, av bölgeleriyle kapıda bekleyen oğlu Mustafa Işık'ın komşularına doğru ateş açıldı, komşulardan birinin sırtından yaralanıp koştuğu, diğerinin silahına isabet eden saçmalarla yere düştüğü görüldü. Mustafa Işık'ın, pazardaki sokağın diğerleriyle çevirip, kendisine müdahale eden başka komşulara doğrultarak ateşledi, ardından evin avlusuna girdi, 2 farklı bölmenin altında saklandığı, daha sonra da 2 dakikada hızla evinin merdivenlerinin çıktığı yerde anladı.

Tüfeği Kontrol Edip, Oğluna Vermiş

Yine görüntülere göre; Olaydan önce Mustafa Işık'ın evlerinin avlusuna giren kapı işlerini döner bıçağını içerendan yarıya kadar bir süre bakıp tekrar izin verdiği, bir süre gezindikten sonra av bölmelerini çıkartarak eline ulaştığı, kontrol edip bahçe tuvaletine bıraktığından sonra babası Metin Işık'ın göründüğü görüldü. Metin Işık'ın elindeki bölmesi sağ sola çevirerek incelendikten sonra oğluna sunulan, Mustafa Işık'ın muhafazalı bölme koltuğunu bir kenara bırakıp, yukarı çıktığı anlar ortaya çıktı.

Karar Verildi

Kayseri 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen 3 Nisan'da görülenda, mahkeme heyeti, tutuklu sanık Mustafa Işık'ı, 'Kasten öldürmeye teşebbüs etme' suçundan 12 yıl, 1 kişi karşı 'Nitelikli organ kaybı neden olacak şekilde yaralama' suçundan 9 yıl, 1 kişiye yönelik aynı suçtan 6 yıl, 2 kişiye yönelik aynı suçtan 5'er harf 10 yıl, 3 kişiye yönelik ise 'Yaralama' suçundan 1,5'ar sözcük 4,5 yıl, 1 kişiye yönelik eyleminden dolayı da 1 yıl Hapis olmak üzere toplam 42,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Heyet, sanığın daha önce mükerrer cezaları olması nedeniyle cezasını daireye verdi. Tutuksuz sanıklar Metin ve Gülbahar Işık'ın ise 'Öldürmeye azmettirme' suçundan beraatlerine karar verdi. Heyet, şarkıcı Işık'ı 'Silahla tehdit' suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar hakkında verilen kararının kararını mahkeme, sanık Mustafa Işık'ın, kamera görüntülerinde olduğu üzere ateşlenen silahı önceden ayarlayarak kapının yanında bulunduğuna vurgu yaptı, ‘Arasında hüsumet bulunan Yusuf'un girdiğini görme üzerine girdiğinin içine girip avlandığını , daha sonra katılan Yusuf'un ateş ettiği, katılan Yusuf'un kaçtığı sırada sonradan ateş etmeye devam ettiği hususları göz gösterme gösterme sanık Mustafa'nın korkutmak amacıyla ateşlendiği savunmasının da kendisini cezadan kurtarmaya yönelik olduğu anlaşıldığından sanığın savunmasına itibar edilmeyerek katılan Yusuf' kasıtlı olarak ateşlendiği anlaşılmıştır" ifadelerine yer verilmiştir. Şarkıcı Işık'ın ise katılmalara doğrulttuğu alanı rızaen teslim edildiğine vurgu yapıldığı, "Sanık Metin'in silahının karşı tarafında kalabalık olması nedeniyle gösterdiği beyanının ise kendisini suçtan kurtarmaya yönelik olduğu kabul edilirken sanığın katıldığılara yönelik olarak silahla tehdit suçunu gösterdiği’ denildi.

Kaynak: DHA