Türkiye’nin savunma sanayisindeki teknolojik gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz ayda Türkiye’nin ilk muharip savaş uçağı olan KAAN’ın uçuşu gerçekleştirilirken bu kez de devrim yaratabilecek bir hamleye imza atıldı.

Türkiye’nin ilk askeri turbofan motoru olan TF6000 isimli motorun testleri başarıyla sonuçlandı.

Millî Muharip Uçak KAAN’ın motoruna giden yolda edinilen teknolojik kazanımı, test ve kabiliyete dönüştürecek bir şekilde kurgulanarak, gerçek bir askeri turbofan motor özelliklerine sahip olacak şekilde tasarlandı.

Türk Havacılık tarihinde önemli bir dönüm noktası olan gelişme sayesinde Türkiye, ilk turbofan motorunu yaparak askeri alanda kullanmak üzere büyük bir başarı sağlamış oldu.

Savunmasanayimotor (3)

Konuya ilişkin açıklamalar yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, ”Türkiye’nin ilk Milli Turbofan Motoru TF6000 milli motor test sisteminde ilk kez çalıştırıldı! Test sürecinin sonunda KIZILELMA ve ANKA-3 gücünü TF6000’den alacak! Başta mühendislerimiz ve teknik ekiplerimiz olmak üzere projede emeği geçen herkesi yürekten tebrik ederim. Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

TF6000 Projesi ile Türkiye ilk kez askerî bir turbofan uçak motorunu çalıştırmış ve uçak motorları teknolojisi de kazandırılmış oldu.

Savunmasanayimotor (2)

Bakan Özhaseki: Etrafımız Ateş Çemberi Gibi Bakan Özhaseki: Etrafımız Ateş Çemberi Gibi

  TF6000/TF10000 motor projeleri ile beraber Türkiye aynı zamanda ilgili aksesuar alt sistemleri, fan modülü, değişken sabit kanatlı kompresör, akış karıştırıcı egzoz, art yakıcı tasarım, geliştirme ve imalat aşamalarını da gerçekleştirerek;  kritik teknoloji, yerli yan sanayii firmaları ve tecrübeli insan gücü kazanımını da sağlayacak.

Muhabir: Ali Yalçıntaş