Sedat Peker’in yargılandığı Köfteci Yusuf davası hakkında yeni karar verildi.

Sanıkların Yargılanmasına Devam Edildi

Afyon'da bir et entegre tesisinin, tehditle Bursa'da "Köfteci Yusuf" restoran zincirinin sahibi Yusuf Akkaş’a satılmaya çalışıldığı iddiasıyla tutuksuz 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. 

Sanık Beraatini Talep Etti

Kavşağa Kontrolsüz Girdiler, Ölümden Döndüler! Kavşağa Kontrolsüz Girdiler, Ölümden Döndüler!

Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sadece müşteki avukatı katıldı. Başka suçtan tutuklu sanık Remzi Y. de duruşmaya SEGBİS ile bağlandı.

Müşteki vekili, eksik hususların giderilmesini talep etti. Sanık Remzi Y. ise olayla herhangi bir ilgisi olmadığını savunarak beraatini istedi.

Duruşma Ertelendi

Sanık Sedat Peker hakkında çıkan yakalama ve kırmızı bülten kararlarının ve bazı sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamına karar veren mahkeme heyeti duruşmayı temmuz ayına erteledi.

Ne Olmuştu?

2017 yılında Afyon'da Mehmet S'ye ait, et entegre tesisi satışa çıkarılmıştı. Daha sonra ise bu tesisin aracılar vasıtasıyla Bursa merkezli restoran zinciri "Köfteci Yusuf"un sahibi Yusuf Akkaş'a 20 milyon liraya satılması için görüşmeler yapıldığı iddia edilmişti. 

Satış sürecinin uzaması gerekçesiyle tehdit edildiği iddiasında bulunan Yusuf Akkaş olayla ilgili şikayette bulundu. Şikayet sonrası olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Başlatılan soruşturma çerçevesinde suç örgütü kurdukları iddia edilen ve 6 Temmuz 2020'de gözaltına alınan 19 şüpheliden 9'u tutuklanmıştı. Daha sonra tahliye edilen bu sanıkların Sedat Peker ile bağlantılı oldukları iddia edilmişti.

Davada dosyası ayrılan organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker hakkında hazırlanan iddianamede, Peker'in "suç işleme amacıyla örgüt kurma, varsayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanarak yağma" suçundan yargılanması istenmişti.

Kaynak: Haber Merkezi