Türkiye, farklı bir siyasi iklime doğru gidiyor. İktidarı, muhalefeti, muhafazakarı, sağcısı, solcusu.. Herkes köşe kapma derdinde bu çemberde. Politik kırılmalar, parti misyonunun dışına çıkma eğilimleri ve arayışlar.. Dışlananlar, kendine yer arayanlar, adını unutturmak istemeyenler.

Başlayalım örneklerle anlatmaya.. CHP lideri Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti binasında görüşmeye giderek olumlu mesajlar verdi. Hatta eski genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun tüm karşı çabalarına rağmen..

Boş koltuk meselesine dair olumsuz açıklama bile yapmadı CHP lideri.. Kemal Kılıçdaroğlu olsa görecektiniz curcunayı. Ama Özel, bu oluşan pozitif havanın bozulmaması konusunda ısrarcı.

Boş Koltuk meselesi sorulunca; ‘Nezaketli bir davranış olmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iadeyi ziyarette bulunmayı talep etmesi ile görüşme olumlu sonuçlanmıştır. ’ dedi, eleştirmedi.

Bu görüşmenin detayları ortaya çıkınca mesele anlaşıldı.

Türkiye’nin yeni gündemi artık ‘Yeni Anayasa’..

Kılıçdaroğlu, ‘Yeni Anayasa’ için Erdoğan ile masaya oturur muydu asla..

Daha önce de 2017 yılındaki Anayasa değişikliği tartışmasında bunu gördük.

Ama Özgür Özel, Kılıçdaroğlu’nun ısrarcı muhalif tavrını kırarak Erdoğan’la bir araya gelmeyi kabul etti.

Her şey ‘Yeni Anayasa’ için..

 Abdullah Gül

Bir unutulan isim de eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül.. Nasıl da unutmuştuk ama değil mi?

Birden gündeme geldi bir fotoğraf karesiyle. Hem de kiminle? İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 17 bakanla miting yapıp yenemediği Ekrem İmamoğlu ile.. Kendini bir anda hatırlattı Kayserili Cumhurbaşkanı..

Daha önce de Erdoğan’a 2018 seçimlerinde rakip olacak söylentileri dolaşmıştı ortalıkta. 2021’e gelirsek bir iddiaya göre de Abdullah Gül, Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu buluşması gerçekleşmişti. Böyle bir görüşme gerçekleşti mi? Gerçekleştiyse detayları neler bilmiyoruz.

Zaman zaman siyasetçiler, bağlı oldukları politik tavırlardan vazgeçebiliyor. Sebeplerini üzerinden biraz zaman geçtikten sonra anlayabiliriz ancak.

‘Yeni Anayasa’ içeriğinde neler olduğunu tam olarak öğrenince Özel-Erdoğan görüşmesini de daha doğru yorumlabilecek kadar argümanımız olacak.

Yine her şeyi zaman gösterecek.. Biz yine Siyaset Çemberinin Içindeki Kıvranışlarını izlemeye ve anlamaya devam edeceğiz...