Artan enflasyon nedeniyle işveren üzerine düşen yükte artmaya başladı. Bu nedenle yaşanan ekonomik sıkıntılara dayanamayan sektörler, bir bir konkordato talebinde bulunmaya başladı. Konkordato düzenlemesinin gelmesiyle beraber 2018 yılında konkordato talebinde bulunan firma sayısı 2018’de 1384, 2019’da ise 1387 olmuştu.

Artan talebin fazlalığı nedeniyle ilgili birimler konkordato başvurusunu zorlaştırmış ve bunun önüne geçmeye çalışmıştı. Buna rağmen günümüzde konkordato talebinde bulunan firma sayısı oldukça fazlalaştı.

Tam 605 Firma Konkordato İlan Etti! 2

4 Firma İflas Etti

KTO'dan Tarihi Anlaşma! Ticari İşbirliğine Yönelik Kritik Hamle Geldi! KTO'dan Tarihi Anlaşma! Ticari İşbirliğine Yönelik Kritik Hamle Geldi!

Buna göre nisan ayında 105, mayıs ayında 172 firma konkordato başvurusunda bulundu. Haziran ayına ise bu sayı 114 olarak gerçekleşti. Geçen ay konkordato kesin mühlet kararı verilen dosya sayısı 43 olurken, ret kararı verilen dosya sayısı ise 42 oldu. 4 firma için iflas kararı çıkarken, tasdik kararı verilen dosya sayısı da 3 oldu.

Tam 605 Firma Konkordato İlan Etti! 3

Tekstil ve İnşaat Sektörü Riskli

Bu yılın ilk 6 aylık dönemine bakıldığında toplamda 605 firma için konkordato geçici mühlet kararı verildi. Geçen yılın tamamında konkordato geçici mühlet kararı verilen dosya sayısının 519 olurken, bu yılın ilk 6 ayında oluşan sayı geçen seneyi geçmiş durumda. İlk 6 ayda konkordato kesin mühlet kararı verilen dosya sayısı 245 olurken, 275 dosya için konkordatonun reddi kararı verildi. Mahkemelerin yılın ilk yarısında iflas kararı verdiği dosya sayısı ise 48. İlk 6 ayda en fazla konkordato kararı alınan sektörler incelendiğinde ise, en yüksek riskin tekstil ve inşaat sektörlerinde olduğu görülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi