Bütün bir yıl çalışarak yorulan vatandaşlar tatil beldelerine akın etmeye başladı. Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte dolandırıcılar harekete geçti. Başvuru yapılan otellerin web sitelerini kopyalamaya başlayan dolandırıcılara karşı uyarılar gelmeye başladı.

‘Hem Türk Turizmine Zarar Veriyor Hem de Tüketicileri Mağdur Ediyor’

Tatil planı yapan vatandaşlar için dolandırıcılara dikkat uyarısı geldi. Fırsat ve indirim adı altında e-posta ve mesajlarla dolandırıcılık yapanlara kanmamak gerektiği vurgulandı.

Tur Operatörleri Platformu Dönem Sözcüsü Cem Polatoğlu, dolandırıcıların merceğinde yer almamak adına yaptığı açıklamada, "Yaz döneminde sahte sitelerle, sahte mesajlarla insanları kandırıyorlar. Bu hem Türk turizmine zarar veriyor hem de tüketicileri mağdur ediyor" diye konuştu.

Sinan Ateş’in Ablası Selma Ateş’i Takibe Alanlarla İlgili Yeni Gelişme… Sinan Ateş’in Ablası Selma Ateş’i Takibe Alanlarla İlgili Yeni Gelişme…

‘Otelin Web Sitesini Taklit Ediyorlar’

Tüketicilere yarı fiyatına turu kiralayarak gözlerini boyadıklarını belirten Polatoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Bir otelin web sitesini taklit ediyorlar. Otelin sattığı fiyatın neredeyse yarısına turu satıyorlar. Buna inanan tüketici parasını gönderiyor. Gittiklerinde otelde böyle bir rezervasyon olmadığını görüyorlar”

‘İndirim Tatilcileri Cezbediyor’

İnsanların tatil planlarını kabusa çeviren dolandırıcıların otelin ya da seyahat acentesinin sitesini taklit ettiğini belirten Polatoğlu müşterileri arayarak veya mesaj göndererek iletişim kurduklarını ve uygun fiyatlı manipülasyon yaptıklarını belirtti.

Polatoğlu, "Otelin ucuzluğu değil de yapılan indirim tatilcileri cezbediyor." değerlendirmesini yaptı.

Tatil Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aynı zamanda uyarılarda bulunan Polatoğlu internet sitesinin gerçek olup olmadığına dikkat edilmesi ve rezervasyondan önce mutlaka otel aranıp teyit edilmesi gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda ödemenin otele ait hesaplara yapılması gerektiği ve internet sitelerinin gerçek olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Kaynak: Haber Merkezi