Kayseri'de Kurban Bayramı Öncesi Besicilere Müjde Kayseri'de Kurban Bayramı Öncesi Besicilere Müjde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İzmir’de katıldığı programda Türkiye’nin uzay ekonomisinden pay alabilmesi için çabaladıklarını belirtti.

Bakan Kacır, Turksat 6A uydusunu önümüzdeki aylarda uzaya göndererek kendi haberleşme uydusuna sahip ülkelerden biri olacağız ifadelerini kullandı.

Milli uzay projesinin detaylarında bahseden Bakan Kacır, “Uzay da en az savunma sanayi kadar stratejik bir alan. Önce 2018 yılının sonunda Türkiye Uzay Ajansı'nı kurduk ve 2021 yılının başında da 2030 için 10 büyük hedef ve Milli Uzay Programımızı dünyaya ilan ettik. Biz 20 yılda uzay teknolojilerinde önemli bir kabiliyet kazandık. 20 yıl önce görüntüleme uydularında ortak üretimle yola çıktık. Bilsat uydusunda üretim faaliyetlerine dahil olduk. Daha sonra Rasat görüntüleme uydusunu yerli olarak ürettik. Daha sonra Göktürk görüntüleme uydusunu yerli olarak ürettik ve nihayetinde görüntüleme uydularının bütün alt sistemlerini yerli ve milli olarak geliştirme kabiliyeti edindik” dedi.

Yerli ve milli haberleşme uydularını uzaya gönderen bir ülke olmak istediklerinin altını çizen Bakan Kacır, “TÜRKSAT 6A’yı üretmeye yönelik projeyi başlattık. İnşallah önümüzdeki 3-4 ay içerisinde TÜRKSAT 6A’yı uzaya gönderecek ve kendi haberleşme uydularını üretebilen 10 ülkeden biri olacağız. Uzaya erişimde de iddia sahibiyiz” açıklamalarını yaptı.

Uzay ekonomisinden pay almak istediklerini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı konuşmasında, “Uzay ekonomisi 600 milyar dolarlık bir ekonomi. Dünyada yılda uzay ekonomisi 600 milyar dolara gelmiş. Yüzde bir alsak altı milyar dolar olacak. Yüzde 10 alsak altmış milyar dolar yapar. Bir yandan da bu büyüyecek. Bütün savunma sanayi sistemlerimiz ve hatta bütün kritik sivil teknoloji uygulamalarımız aslında uzay teknolojileri tabanla çalışıyor. Her birimiz eve giderken, yol bulurken navigasyon kullanıyoruz. Bunlar GPS uyduları sayesinde çalışan teknolojiler” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA