Meteoroloji Uzmanı Orhan Şen'in bazı bölgeleri içine alarak yaptığı açıklama dikkat çekti.

Çöl Tozu Etkisine Girecek

Orhan Şen, Türkiye'nin çöl tozu etkisine gireceğini ve bazı bölgelerin bundan etkileneceğini belirtti.

Çamura Yol Açabilir

Kayseri Cayır Cayır Yanacak! Afrika Sezonu Açılıyor Kayseri Cayır Cayır Yanacak! Afrika Sezonu Açılıyor

Geçtiğimiz günlerde Kayseri'de etkisini gösteren yağışın ilerleyen süreçlerde çamura yol açacağı öne sürüldü.

Meteoroloji Uzmanı Orhan Şen, tüm Türkiye'ye çöl tozu konusunda uyardı. Şen uyarısında bazı bölgelerin altını çizerek konuştu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler ışığında yağışın etkili olacağı iller belli oldu. Sağanak yağışların etkili olacağı iller arasında Kayseri de yer alırken son zamanlarda değişiklik gösteren hava durumların çamura sebep olacağı üzerinde duruldu.

Çok Tehlikeli Olmadığını Belirtti

Şen açıklamasında toz etkisinin çok tehlikeli bir durum olmadığı üzerinde dururken Perşembe günü değerlerin artacağını Cuma günü ise sona ereceğini belirtti.

Şen vatandaşları maske takmalarının gerek olmadığını ve bu durumun önümüzdeki günlerde kesinlik kazanacağını belirtirken Niğde'de değerlerin 250'yi geçmesi durumunda ise maskeye ihtiyaç duyulabileceğini aktardı.

'Orta-Hassas  Seviyesinde Taşınma Var'

Sosyal medya hesabından açıklama yayınlayan Şen, "Bu aylarda Sahra çölünden kalkan tozlar Akdeniz ve Avrupa üzerinden Türkiye üzerine taşınır. Bu taşınma yüzeyden değil, üst atmosfer rüzgarlarına göre yol alır. Bu gece, çarşamba, perşembe bu yollarla Marmara, kuzey Ege ve iç Anadolu bölgesine "orta-hassas" seviyesinde taşınma var" ifadelerini kullandı.

Editör: Merve Erol