Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Keban Barajı’nın rezervuar alanında yapılan yüzer GES projesini yerinde inceledi.

Bakan Yumaklı, burada yaptığı açıklamada, “Bizler son dönemde su ile alakalı hususları konuşurken aynı zamanda sulama projelerinin ülkemizde yaygınlaştırılması için de projeler geliştirmeye devam ettik. Sulama projeleri için, içinde bulunduğumuz alanı düşündüğümüzde baraj ile sulanacak olan alanların arasındaki kod sebebiyle bu sulamaların pompa sistemiyle belli bir enerji ile yapılması gerekti. Elbette bu da yaklaşık yüzde 40’lık ilave maliyet demekti. Arkadaşlarımız bununla ilgili bir Ar-Ge çalışması başlattı.

Yurt Dışı Fiyat Farkı İddiasına Kumtel'den Açıklama! Yurt Dışı Fiyat Farkı İddiasına Kumtel'den Açıklama!

Yüzer Ges5

Yüzer GES Projesi Türkiye’de İlk

Daah önce denenen fakat elektrik elde edilemeyen projenin ilk kez verim elde edildiğinin altını çizen Bakan Yumaklı, “Türkiye’de su rezervuarlarının üzerinde güneş enerji sistemi kurulumu daha önce birkaç kez küçük çaplı yapılmış, ancak sisteme elektrik verecek hale gelmemiş.

Yüzer Ges2

Şu anda Keban Baraj Gölü üzerinde bulunan alan bu Ar- Ge çalışmasının neticesinde, sisteme elektrik verecek hale gelmiştir. 1 megavatlık bir elektriği sisteme vererek, karadaki 2 megavatlık güneş enerjisi sistemimiz de entegre olarak bu alandaki Kuzova ile ilgili tüm sulamanın yaklaşık yarısının enerjisini sağlar duruma gelmiştir” diye konuştu.

Yüzer GES Projesi Daha Verimli

Ülke çapında ‘Yüzer GES’ projelerini çoğaltacaklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı, “Karada yapılan güneş enerji sistemlerinden yüzde 10 daha verimlidir. Bu rezervuarlardaki elbette belli bir planlama ile yapılmış olacak. Yapılacak olan güneş enerji sistemleri aynı zamanda karadaki alan ihtiyacına yönelik baskıyı da azaltmış olacak” ifadelerine yer verdi.

Yüzer Ges4

Ülke Çapında Bu Projeler Artacak

Bunun ülke çapında yaygınlaştırılmasıyla ilgili açıklamalar yapan Bakan Yumaklı, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızla birlikte koordineli bir çalışma yürütüyoruz. Türkiye’de içme suyu hariç belli bir sevide olan tüm su rezervuarların yüzde 10’nunu bile kullandığımızda Türkiye’nin yıllık elektrik ihtiyacının 4’te birini karşılama potansiyeline sahip. Elbette bu teorik bir konu. Ancak pratikte de bu başarılı örnekten hareketle bunun geliştirilmesi için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yüzer Ges

Kaynak: DHA