Yükseköğretim Kurumları (YÖK) 2. Üniversiteyi okumak isteyen kişilere yaş sınırı şartı getirdi.

YÖK, üniversitede bir bölüme kayıtlıyken 2. Üniversiteye açık öğretim sistemi ile kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için yaş şartı getirdiğine dair Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve İstanbul üniversitelerinin rektörlüklerine konuya ilişkin yazı gönderdi. 2024-2025 yeni eğitim öğretim yılından itibaren 5 bölüm için yaş şartı getirdi. 

YÖK, Çocuk Gelişimi, Felsefe, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili Edebiyatı bölümleri için ikinci üniversite kaydı yaptırmak isteyenlere yaş sınırı geldi.

Beklenen Gün Geldi! Bugün Erişime Açılıyor! Beklenen Gün Geldi! Bugün Erişime Açılıyor!

YÖK’ün Gönderdiği Yazıda Şu Cümleler Yer Aldı, 

‘Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 5 Haziran 2024 tarihli toplantısında, 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 7-h maddesi uyarınca, 2024-2025 eğitim ve öğretim yılından itibaren yükseköğretim kurumlarımız bünyesindeki çocuk gelişimi, felsefe, sosyoloji, tarih ve Türk dili edebiyatı açıköğretim programlarına sadece 35 yaş ve üzeri lisans programı mezunlarının ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırabilmelerine, diğer açık öğretim programlarında ise mevcut uygulamanın devam etmesine karar verilmiştir.’

Kaynak: HABER MERKEZİ