Türkiye’nin en büyük fast food firmalarından birisi hakkında şok bir iddia ortaya atıldı. 2001 yılından itibaren hizmet vermekte olan firmanın, Kayseri’de bulunan işçileri, toplu olarak işten çıkarttığı belirtildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda Motosikletli Kuryeler Derneği üyeleri ile birlikte Atatürk Anıtı altında toplanarak tepkilerini dile getiren firma çalışanları, seslerinin duyulmasını istiyor.

İşten Çıkarma ve Tehdit!

Kayseri’de Basın Rüzgarı Kayseri’de Basın Rüzgarı

İşten çıkarılan işçilerden birisi olan Samet Zozik yaşanılan olayı anlattı. Moto kuryelik yapan Samet Zozik, “Ben Kayseri Yemeksepeti kuryeleri adına burada bulunmaktayım. 15 Mayıs 2024 tarihinde 75 80 kişi ile beraber toplanıp son iki ay içerisinde fiyatlandırmamızda 2 kere düşüş olması sebebiyle bir toplantı yapıp konuşmak istedik. Bunun ardından ertesi gününde bölge müdürü tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi. Ve işin sonucunda toplanıp bir şeylere karar alınmaya çalışılan bu fiyat düşüşüne itiraz etmeye çalışan arkadaşların içerisinden bazıları işten çıkarıldı.

Bugün burada bulunmaları durumunda da tekrar ban yiyeceklerini, bugün çalışmamaları durumunda işten çıkarılacakları söylendi ve gözleri korkutuldu. Bu sene ara zam olmamasına rağmen yılın başında aldığımız fiyatlardan çok daha gerisinde çok daha az fiyatlara çalışmaktayız. Yemek sepeti olarak bundan bölge müdürlerimiz sorumludur.

Mobbing İddiaları!

Mobbing iddialarını dile getiren Zozik, “Bu tüm Türkiye genelinde yapılan bir çalışma değildir sadece başvuruların yüksek olduğu, kuryelerin isyan etmesi ve çıkması durumunda, işi bırakması durumunda yerlerine kolayca yenilerinin doldurulabileceği şehirlerde yapılmaktadır. Bu sadece 4 veya 5 şehirde uygulanmakta. Bunlardan birisi de maalesef Kayseri.

Biz burada hakkımızı aramaya çalıştığımız için de işimizden olduk maalesef. İşin sonucunda bölge müdürlerinden şikayetçiyiz. Eğer sesimizi Yemek Sepetine duyurabiliyorsak bölgemizdeki bölge yöneticilerini kontrol etmelerini, denetlemelerini istiyoruz. Gerekirse işlerine son vermelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Firma çalışanları yaşanan işçi çıkarma olayında şikayetlerini dile getirdi. Tepkilerin giderek büyüdüğü firmadan henüz bir açıklama gelmedi.

Kaynak: Özel Haber