Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Dolanbay, yumurtalık kanserinin sinsi bir şekilde ilerlediğini belirterek hastalık hakkında bilgiler verdi. Dolanbay, yumuratlık kanserinin 3. evreye kadar belirti vermediğini ifade ederek kadınlarda en sık görülen kanser türünü olduğunu belirtti.

Menopozdan Sonra Daha Sık Görülüyor

Hastalığın en çok menopozdan sonra görüldüğünü söyleyen Dr. Dolanbay, " Her yaşta görülebiliyor ancak en sık menopoz sonrası görülüyor. Bu kanserin tarama testi olmadığı için önceden yakalayamıyoruz. Genellikle geç dönemde tanı almaları nedeniyle hastalar için sıkıntılı bir kanser türüdür. Sinsi ilerler ve genellikle üçüncü evrede belirti verir. Erken evrede tanısını koyabilmek, muayene ve ultrasonografi ile mümkündür" dedi.

Kadın2

Rutin Kontroller Çok Önemli

Bu kanser türünün tanısının koyubilmesi için rutin kontrollerin çok önemli olduğunu belirten, Dr. Dolanbay," Bu tümör belirteci direkt yumurtalık kanseri tanısı koyan bir tümör belirteci değil. Daha çok biz kanserin tedavisinde kansere uyguladığımız ilaçlara ne kadar cevap aldığımızı gösteren bir veri aslına bakarsak. O yüzden bir tarama testi olarak kullanılmaması gerekiyor. Bu kanserin tanısını koyabilmemiz için mutlaka muayene ve ultrasonografi yapılıp rutin kontrolleri sağlamak gerekiyor" diye konuştu.

Aşırı Terleme Sorunundan 30 Dakikada Kurtulun! Aşırı Terleme Sorunundan 30 Dakikada Kurtulun!

Hastalığın tedavi süreci hakkında bilgiler veren Dolanbay, " Hastalarımız belirli bir süre kemoterapi aldıktan sonra rutin takiplerine devam etmekte ve yaşamlarını normal hastalar gibi sürdürebilmektedir" ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek