Gördüm ki, Vali bey çok dolmuş. Bence haklı da.
Kayseri’de özellikle son birkaç günde, gazetelerin köşe yazılarında ve haberlerinde yer alan kısmen sosyal medyada da paylaşılan şekliyle, Kayseri’de korona virüsle mücadelede çok yetersiz kalındığı ve bu nedenle de vahimleşen tablonun açıklanamadığı, bu nedenle de şehre giriş çıkış yasağının bir türlü kaldırılmadığı gibi hususlar, başta Vali Şehmus Günaydın olmak üzere, sağlık çalışanlarını çok rahatsız etmiş ve de ciddi manada üzmüş.


Evet , ilk günlerde zaman zaman ortadaki belirsizliklerden dolayı bizler de, zaman zaman benzer eleştirileri yaptık ancak gelişmeleri, verilen gayretli mücadeleyi görünce yazılarımıza ve haberlerimize, yorumlarımıza daha dikkatle yaklaştık, çünkü cidden insan üstü bir çaba ile tam olarak gece gündüz denecek şekilde gayretli çalışmalar sürüyordu.
Ancak yine de bazı basın organlarında son günlerde yapılan yorumlar belli ki ve haklı olarak, başta Vali Günaydın olmak üzere tüm sağlık çalışanlarını da üzmüş.
Bunun tek sebebi de, zamanında yeterli açıklamanın yapılmaması bence. Valilik basın bürosu ya da bizzat Vali beyin kendisi haftanın belli günü şehrin önde gelen gazetecileriyle,sosyal mesafeyi koruyarak üçerli, beşerli gruplarla toplantı yapabilir ya da telekonferans yöntemiyle bilgilendiren değerlendirme toplantısı yapabilirdi. Hala da yapabilir ve yapmalı da bence.
Ve bu arada Vali bey, kendisine telefonla ulaşan ve sorusunu soran tüm iyi niyetli, gerçekten bu mücadelede memleket için elini taşın altına sokan meslektaşlarımıza da, sonuna kadar yanıt veriyor ve açıklama yapıyor.


Lakin önceki gün gazetelerde ve sosyal medyada buna bağlı yapılan eleştiriler haksızlık boyutuna varınca Vali bey ve tüm sağlık çalışan ekipleri adeta isyan etmiş.
Nedenini de Vali Günaydın şöyle açıkladı, bu telefon görüşmesinde;
“İlter bey, Türkiye’de tek bir ilde bile bu istatistikler açıklanmaz,biz istatistiki tabloyu aynı Sayın Bakanımızın aç ıkladığı gibi hazırlıyor ve düzenli olarak bakanlığa gönderiyoruz,orada da günlük olarak Türkiye geneli için yayınlanıyor, bu bir. İkincisi Sağlık Bakanlığı kesinlikle bireysel ve şehir bazlı olarak açıklama yapılmasına izin vermiyor. Türkiye’de bu rakamların açıklandığı bir şehir yok. İkincisi,işte söylüyorum Kayseri koronayla mücadelede ve bu manadaki her türlü istatistiki verilerde Türkiye ortalamasının en az yarısı oranında değerlere sahip. Yani durumumuz gayet iyi. Kim demiş ki kötü diye, bunu yazanlar hele hele çok kötü onun için açıklanmıyor diyenler, çok büyük haksızlık yapıyor ve sağlık çalışanlarımızı da moralize ediyor, lütfen buna dikkat edilmesini özellikle rica ediyorum, yapmayın.Çünkü yazılanların tek harfi bile doğru değil.”


Peki dedim ben de “sayın Valim o zaman niye şehirlerarası giriş çıkış yasağı kaldırılmadı, Kayseri’de.”
Vali Şehmus Günaydın çok net yanıtladı,”çünkü Kayseri’deki değerlerimiz ve mücadelemiz çok iyi ve çok başarılı. Kayseri öyle bir geçiş noktasındaki, Türkiye’nin en önemli transit noktalarından birinde ve çevre illerden de çok giriş çıkışların olduğu çok hareketli bir şehir, adeta çevre illeri besliyor gibi. Bu nedenle şehrimize giriş çıkışların, ülke genelinde başarı sağlanana kadar bu şekilde olmasına karar verdi kurul. Yani Kayseri için Kayseri lehine alınan bir karar. Ama bunu alıp da çok başka yerlere bağlayıp, asla doğru olmayan noktalara taşımak çok yanlış ve bu herkesin moralini bozuyor ve asla da doğru değil.Lütfen medya mensupları olarak daha dikkatli olun ve gelinen başarılı noktada, bunun için uğraşan ve aylarca çocuğunun yüzünü görmeyen sağlık çalışanlarımızı üzmeyin, onların azmini etkilemeyin ve medya olarak bu mücadelemizde herkes üzerine düşeni gereği şekilde yapsın, lütfen”
Evet, özetle şu ki, Kayseri’de değil Türkiye’de hiçbir şehirde korona virüsle ilgili istatistiki açıklama bireysel olarak yapılmıyor, hepsi Ankara’ya gönderiliyor, bunu günlük olarak Türkiye geneli için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yapıyor.Ve Kayseri’ye giriş çıkışların hala yasak olmasının sebebi yine Kayseri’yi korumak ve Kayseri’deki başarılı çalışmanın sekteye uğramaması gayreti.
Ayrıca sonuç olarak Vali Günaydın’ın açıklamasına göre şu kesin ki;


Kayseri korona virüsle mücadele konusunda Türkiye’nin en başarılı şehirlerinden biri,rakamlar Türkiye ortalamasının yarısı bile değil ve ancak mücadele aynı şekilde devam etmeli.
Sokağa maskesiz çıkılmayacak, sosyal mesafe korunacak ve en başta ellerimizi en fazla iki saatte bir yıkayarak, evde, işte ve sokakta hijyene dikkat dikkat edilecek, nokta.