Vatandaşlar alışverişlerinde çoğunlukla kredi kartını kullanıyor. Özellikle sigara aldıktan sonra kesilen yüksek komisyonlar, tüketici tarafından tepkilere neden oluyor. Peki işletmeler tarafından kredi kartı alışverişlerinde kesin komisyonlar yasal mı? Eğer yasal değilse bunun bir cezası var mı?

Komisyon Kesmek Yasal mı?

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde iş yeri sahibi pos cihazının kullanımı ya da bankanın iş yerinden aldığı komisyonu tüketiciye yansıtılabiliyor. Tüketiciyi Koruma Derneği’ne göre işletmelerin tüketiciden böyle bir ücret alması yasal değil. Komisyon alan iş yerleri şikayet edilebilir.

Madde 17

Kredi Kartı Komisyonu İle İlgili Yasa

Üye İşyeri ve Üye İşyeri Anlaşması Yapan Kuruluşlara İlişkin Yükümlülüklerinin 17’nci maddesinde yer alan karar göre, “Üye işyerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez” ibaresi yer almaktadır.

Kayseri’nin 9 İlçesine Kritik Uyarı Geldi! Önlemlerinizi Alın Kayseri’nin 9 İlçesine Kritik Uyarı Geldi! Önlemlerinizi Alın

Nereye Şikayet Etmeliyiz?

Komisyon kesen iş yerlerini hangi bankanın pos cihazı ile çalışıyorsa o bankaya şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca şikayetlerinizi Tüketiciyi Koruma Derneği’ne de şikayetlerinizi iletebilirsiniz.  

Kaynak: Özel Haber