Hükümet tarafından ekonomi çerçevesinde yeni düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Kurban Bayramı’ndan sonra TBMM gündemine yeni yasa teklifi sunulacak. Yeni teklifin en önemli maddesi ise Asgari Kurumlar Vergisi ve Asgari Gelir Vergisi olacak.

Vatandaşı Üzen Haber Geldi Bayramdan Sonra 2 Yeni Vergi Türü Geliyor! 1

En Az Yüzde 15 Vergi Ödeyecekler

Gazete Pencere’den Nuray Babacan’ın yaptığı habere göre;  Asgari Kurumlar Vergisi, Türkiye'de faaliyette bulunan çok uluslu şirketlerden yüzde 15 oranında asgari kurumlar vergisi alınması yönünde yapılacak. Bu yeni vergi benzer nitelikteki Türk firmalarından da temin edilecek. Düzenlemeye göre firmalar, istisnalardan yararlansalar bile en az yüzde 15 Kurumlar Vergisi ödeyecek.

Kamuda Tasarruf Teklifi TBMM'de Kabul Edildi! Tarih Belirlendi Kamuda Tasarruf Teklifi TBMM'de Kabul Edildi! Tarih Belirlendi

Para Ayhan Bora

Asgari Gelir Vergisi uygulaması ise daha çok serbest meslek gruplarını ilgilendirecek. Özellikle, doktor, diş hekimi, mali müşavir gibi meslekleri olanlardan peşin vergi alınacak. Bir alt sınır belirlenecek. Her durumda belli oranda asgari bir gelir vergisi ödenecek. Yıl sonunda duruma göre mahsuplaşma yapılacak.

Kaynak: Haber Merkezi