Suudi Arabistan, açıklanan yasaklar ve kararlarla gündem olmaya devam ediyor. Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Muhammed bin Selman'ın Ramazan ayı dolayısıyla açıkladığı kararlar, Müslümanların tepkisine yol açtı.

Yayınlanan genelgede yer alan maddeler, dikkat çekmenin yanı sıra eleştirilerin de hedefi oldu.

Kırmızı Sade Fotoğraflı Haber Son Dakika Instagram Gönderisi (6) (1)

İftar Verilmeyecek Ve Yardım Toplanmayacak

Veliaht prensin yayınladığı genelgede, camilerde iftar verilmemesi ve yardım toplanmamasının yasaklanması maddesi yer aldı.

Teravih Namazı Uzatılmayacak

Aynı zamanda genelgede, Ramazan boyunca teravih namazlarının uzatılmaması kararı verildi.

Otobüs Yakıt Tankerine Çarptı: 21 Ölü, 38 Yaralı Otobüs Yakıt Tankerine Çarptı: 21 Ölü, 38 Yaralı

Ezan Sesi Düşürülecek

Müslümanların tepkisine yol açan genelgedeki bir diğer madde, ezan sesinin üçte birine düşürülmesi oldu.

Kur'an-ı Kerim'in Sesi Cami Dışına Verilmeyecek

Bu genelge bununla da sınırlı kalmayarak, camilerde okunan kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in sesini engellemeye kadar giderek, sesin cami dışına verilmemesi kararına ulaşıldı.

Benzer Bir Genelge Yayınlamıştı

Yasaklar ülkesi olarak görülen Suudi Arabistan'ın veliaht prensi daha önce de buna benzer bir genelge yayınlamıştı.

2023'te yayınlanan kararlarda ise camide fotoğraf/video çekip paylaşmak yasaklandı. Aynı zamanda bu kararlar çerçevesinde itikafa girenlerin gözetlenmesi, itikafa girmeden önce kimlik sorulması ve Suudi Arabistan vatandaşı olmayanlar için kefil gerekliliği getirilmişti.

Genelgede en çok dikkat çeken maddelerden birinin ise camilere çocukların girmesinin yasak olması oldu.

Aynı genelgede iftar yemeklerinin ve bağış toplama işleminin cami içinde icra edilmesi yasaklanarak, cami avlularının belirlenen bölgelerinde yapılması kararlaştırılmıştı.

Kırmızı Sade Fotoğraflı Haber Son Dakika Instagram Gönderisi (4) (1)

Cadılar Bayramı Kutlandı

Bu zamana kadar batılaşmanın ilk adımlarının atıldığı Suudi Arabistan'da yasak olan Cadılar Bayramı kutlamaları, ilk kez 2022 yılında gerçekleştirildi. Prens Selman'ın reform politikaları kapsamında yapılan bu kutlamalara başkent Riyad'da ilginç kostümler ve sıra dışı kıyafetlerle katılım gerçekleşmiş ve Cadılar Bayramı kutlanmıştı. Ayrıca, Gazze yanarken Arabistan'da dünyanın en büyük müzik festivali düzenlenmişti.

Devlet destekli eğlence festivali olarak tanımlanan ve bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen "Riyad Sezonu", Gazze'deki barbar saldırıların 25. gününde, Riyad'daki Kingdom Arena'da başlamıştı. Festivale 20 milyon kişinin katıldığı bildirildi.

Kaynak: Haber Merkezi