Güneşin doğuşuna göre erken oy kullanmaya başlayan Doğu bölgesindeki 32 ilde oy kullanma işlemi sona erdi.

07.00 itibariyle oy kullanan vatandaşlar saat 16.00’dan sonrası için artık oy kullanamayacak.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından güneşin doğuşu ve batışı baz alınarak oy kullanma saatlerin belirlenmişti.

Bu kapsamda Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis dahil 32 ilde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi saat 16.00 itibarıyla sona erdi.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yüksek Seçim Kurulu başkanı Ahmet Yener, “Saat 16.00 itibarıyla 32 ilimizde oy verme işlemi tamamlanmış ve oy sayım işlemleri başlamıştır. Saat 17.00 itibarıyla da kalan diğer ilimizdeki oy verme işlemleri tamamlanacaktır saat 17.00’de tüm oy sayım işlemlerle ilgili olarak genel bir bilgi vereceğiz” diye konuştu.

Yayın Yasakları Ne Zaman Kalkacak?

Bayram Sonrası Yine Zam Geldi! Bayram Sonrası Yine Zam Geldi!

Yayın yasaklarının hangi saatte kalkacağı ile ilgili kurul toplantısı yaparak ilerleyen saatlerde açıklama yapacağını belirten YSK başkanı Ahmet Yener, “Basın mensuplarımızdan, Yüksek Seçim Kurulu saati belirtmeden, ilan etmeden seçim sonuçları ile ilgili olarak açıklamada yapılmamasını rica ediyoruz. Tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur demokrasi şenliğinin tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA