Şanlıurfa’dan Adana’ya gelerek, tarım arazilerinde çalışan bir ailenin çocuğu olan 14 yaşındaki Yusuf Şimşek’in hayali herkesi duygulandı. Ailesi gibi tarım işçisi olmak zorunda kalan 14 yaşındaki Yusuf, yaşıtları gibi okula gidemiyor.

Yusuf’un Tek Hayali!

Kayseri'de Öğrencilerin Kullanılmayan Eşyalarla Yaptıkları Büyüledi Kayseri'de Öğrencilerin Kullanılmayan Eşyalarla Yaptıkları Büyüledi

Okul çağında, tarlada çalışarak geçimini sağlayan Yusuf Şimşek, “Okula gitmiyorum. 5 yıl önce okulu bıraktım. Yazmayı biliyorum, okumayı bilmiyorum. Günlük 50-60 lira kazanıyorum. Yaşım büyüdükçe para artacak. Ailecek burada çalışıyoruz. Küçük kardeşim var 4 yaşında. O da okula gitmiyor ama ben büyüyünce okula gidip onu okutacağım. Soğan bitince portakala gideceğiz sonra karpuza gideceğiz. Nerede iş varsa oraya gideceğiz. Okusam ya asker ya polis olurdum. Şimdi tarım işçisi oldum" diye konuştu.

Çocuklar Okula Gitmek İstiyor!

Tarım işçilerinin elçiliğini yapan Gülçin Hanter, çocukların okulda olması gerektiğini savunarak, “Çocuklar okula gitmiyorlar. Biz bunun mücadelesini veriyoruz. Çocukları aileler kendileriyle birlikte süründürüp getiriyor. Bu çocuğu çadırda bıraksa suya girer sonrada boğulur. Bizim Çukurova bir iş alanıdır. Çukurova’da tarım işçileri için barınma alanları istiyoruz. Eğitim alanı olsun ve çocukları güvenle bırakabilelim istiyoruz. Bu aileler 4-5 ay daha kalacaklar. Çocuklar okuma gitmek istiyor” açıklamalarını yaptı.

Kaynak: İHA