5 aylık enflasyon oranları açıklandı. Böylece memur ve emeklilerin maaşlarının baz alındığı ocak, şubat, mart, nisan ve mayıs aylarının toplam enflasyon oranı %22,72 olarak gerçekleşti.

TÜİK, emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok konuda belirleyici olan mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon oranı mayıs ayında aylık bazda %3,37, yıllık bazda ise %75,45 olarak gerçekleşti. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 5 aylık enflasyon rakamı ise %22,72 olarak kayıtlara geçti.

Her yıl ocak ve temmuz ayları olmak üzere yılda iki kez zam alan memur, memur emeklileri, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin de 5 aylık enflasyon rakamlarının netleşmesiyle birlikte maaş zam oranları belli olmaya başladı. Beş aylık enflasyon oranlarına bakıldığında SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ocak ayı için %6,70, şubat ayı için %4,53, mart ayı için %3,16 nisan ayı için %3,18 ve mayıs ayı içinse %3,37 olmak üzere 5 aylık dönemde %22,72’lik enflasyon farkını şimdiden almış oldu.

Emekli Maaşları İçin 3 Temmuz’a Dikkat Çekildi! Büyük Zam Bekleniyor! Emekli Maaşları İçin 3 Temmuz’a Dikkat Çekildi! Büyük Zam Bekleniyor!

Ocak ayında %15 oranında toplu sözleşme zammı yapılan memur ve memur emeklilerine ise temmuz ayında da %10 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. Ocak ayındaki toplu sözleşme zammını aşan enflasyon farkı da temmuz ayında maaşlara yansıtılacak. Beş aylık dönemdeki enflasyon farkı ve %10 toplu sözleşme zammıyla birlikte memur ve memur emeklilerinin aylıklarında %17,32 oranında artış yapılması kesinleşmiş oldu. Net rakamlar ise haziran aylarına ilişkin enflasyon verilerinin de belli olmasıyla netleşecek.

Kaynak: İHA